Hirm 02.04.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on hirm tundmatu suhtes. Hakkasid need hirmud peale teise lapse sündi. Ühel öösel oli nohust-angiinist väga halb olla ja sellest piisas kui hakkasin kartma ööd. Öö-hirmust olen enam-vähem üle saanud (ainult võõras kohas olles tuleb see veel välja, kodus enam mitte). Siis hakkasin kartma uutesse kohtadesse sõitmist ja jumala pärast mitte üksi, ikka pidi abikaasa kaasas olema (ta on minu üksi olemise kartuste pärast ära jätnud mitu oma sõitu). Mõnda kohta minnes enam ei karda, kuid näit kui suvel mööd Tartu mnt sõitsime ja seal udu oli - see mulle ei meeldinud. Mul hakkab imelik tunne, külmavärinad ... Tahaksin siis kohe koju tagasi. Kuid nüüd on mul plaanis töökohavahetus ja seal on palju komandeeringuid Eesti piires. Tahan seda tööd ja tahan üle saada oma hirmudest (segab see ju mul normaalset elu elamast). Kas see on kuidagi võimalik? Kas peaksin käima psüholoogi vastuvõtul? Veel on mul liftihirm ja kõrgusekartus, aga enid saan lihtalt vältida - kas kasutan treppe või ei roni näit Munamäele (jäigi suvel ronimata, sest poole tee peal tornis läksid jalad täitsa nõrgaks ja kõhus hakkas imelik, ei saa ka vaadata kui oma lapsed kasvõi Toompea ühel vaateplatvormil alla vaatavad).

Ette tänulik L.

Arst vastas:

dr Elen Kihl

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS Tartu ja Pärnu osakonnad

Teie poolt kirjeldatud hirmude raviks sobib kognitiiv-käitumuslik teraapia. See on psühhoteraapia vorm, kus töötatakse mõtetega, mis hirmu põhjustavad. Samuti saate koos terapeudiga kavandada konkreetse käitumuslike harjutuste plaani, mis aitab Teil järk-järgult hirme ületada. Soovitan pöörduda psühholoogi või psühhiaatri poole, kellel on kognitiiv-käitumusliku terapeudi kvalifikatsioon.