lapse huvid 06.02.07 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mure on tekkinud seoses 7 aastase pojaga. Ta on väga tundlik, hüperaktiivne (diagnoosiga), väga empaatiline ning "hea" südamega. Tunneb kaasa puuetega inimestele ning heldib nähes beebisid. Samas on tema huvid pisut kummalised - talle meeldib koik, mis on nö. hävitava iseloomuga - relvad, pommid, katastroofid, aga ka sellised asjad nagu surm, veri, vaimud ja kogu religiooniga seonduv teema. Nt. kuidas täpselt jumal risti löödi ja palju verd tuli. See koik kajastub ka tema joonistustes. Tegelikult on tema sellised huvid olnud juba algusest peale- juba 2-4aastaselt mängis ta pidevalt relvaga laskmist ning pommitamist. Pidasin seda normaalseks, poiste asi ju. Teiste lastega ta ei kakle, probleemide tekkimisel lihtsalt vihastub ja turtsub. Religiooni, surma ja maagia teema on tulnud hiljuti. Keegi teda mojutanud pole, kodus on pere läbisaamine hea ning keegi vägivalda ei harrasta. Ise oleme üritanud sellel teemal mitte eiriti rääkida (küsimused on liiga detaised, ei taha tema fantaasiat veelgi kannustada), relvi mitte osta ning teleri vaatamist ka kodus suurt pole. Üritasime pöörata tähelepanu ka teistele huvidele - sport, laulmine jms., aga see pole tulemusi andnud.
Kas sellised huvid on sellises eas normaalsed ning see möödub kui ta on oma küsimustele vastused saanud voi peaksime muretsema?

Tervitades
Anneli
_______________________________________

Arst vastas:

dr Irene Kalvet

Irene Kalveti Konsultatsioonid OÜ

Tere Anneli!
Teie laps on huvitatud teda ümbritsevast rohkem (tundlik ja hüperaktiivne) ja selles pole midagi hirmutavat. Soovitan lapsele vastata kõikidele küsimustele, mida ta Teile esitab. Kui laps Teilt vastuseid ei saa, teda huvitavatele küsimustele, mõtleb ta ise endle vastused ja elab oma fantaasiatega. Kui seletate talle rahulikult teemad, mis Teile tunduvad kohatud, ei uuri ta neid pikemalt. Kui Teile tundub, et laps liigselt tegeleb nende teemadega, võiksite pöörduda psühholoogi poole.
Jõudu ja edu soovides!
Irene Kalvet.