Sotsiaalärevus? 05.12.06 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen 21 aastane noormees ja loodan et saate minu mureküsimusele vastata.
Olen üsna kindel et mind vaevab selline asi nagu sotsiaalärevus. Süda hakkab vahest tavalises olukorras taguma, hakkan higistama,punastama ja käed värisevad. Seda juhtub näiteks sellises mõttetus olukorras nagu poe järjekord või liftis sõitmine. Tekib selline imelik tunne, et kõik vahivad. Samuti on näiteks kitra mängides- üksi saan mängida aga kui pean kellelegi ette mängima, hakkan higistama. Ma olen tegelikult elurõõmus ja positiivne inimene ja vahest saan sellised lihtsad olukorrad ka higistamiseta läbi aga kui ma sellele mõtlen, et no nüüd ma hakkan higistama, siis läheb lahti. Tekib tunne, et tahaks kohe minema joosta. Tihti ka jooksen ja siis olen pärast enda peale pahane et jälle ma ei saanud hakkama. Koolis tuleb tihti teha ettekandeid ja seal on sama asi. Punastan ja higistan. Vahest ei saa sõnagi suust. vahel aga läheb jälle kõik ilusti. Olen tähele pannud, et hommikul kui olen veel unine, siis lähevad ettekanded üldiselt hästi. Ei tea miks see nii on. Loodan et sellest asjast on kuidagi võimalik üle saada, kuna see segab juba tõsiselt mu elu. Näiteks ma ei saa minna kitarripoodi pilli ostma, sest olen kindel et teen seal vaid end naerualuseks-higistan ja värisen ja tulen lõpuks halva tujuga koju. See algas minu meelest siis kui läksin maalt linna kooli. Enne seda olin sellest enda arvates vaba. Või äkki olin siis liialt väike? Kuuendasse klassi läksin linna kooli. Seal sain aasta käia ja siis tuli kolimine uude linna, vanemate lahutus ja ja jälle uus kool. Äkki kõik see kokku mõjus kuidagi ja siis see algas. Mäletan, et oli tavaline kui gümnaasiumis sõbrad naersid, kui peale õpetajale vastamise lõppemist olin nii higine, et tilkusin.Samuti ei saa ma tihti restoranis käte värisemise tõttu süüa. Siis hakkan selle peale punastama ja higistama, et käed värisevad ja ongi jälle kõik hukas. Ja see kõik on ka ülikoolis jätkunud. Oh saaks ma sellest ometi lahti. Palun aidake! Ette tänades Martin

Arst vastas:

dr Irene Kalvet

Irene Kalveti Konsultatsioonid OÜ

Tere Martin!
Tuleb õppida oma ärevust juhtima. Soovitan raamatukogust leida mõni enesejuhtimise raamat ja leida Teile sobiv viis enda lõõgastamiseks. Kirjutate, et hommikul, kui unine olete, lähevad ettekanded hästi. Hommikul olete unine, see tähendab-lõtvunud ja rahulik. Sellist lõtvumist ja enda rahustamist tulebki treenida nii, et igas ärevust tekitavas olukorras oleks see kohe toimiv. Siis tõuseb ka enesekindlus.
Jõudu ja edu soovides!
Irene Kalvet.