Kuidas nii edasi elada? 08.10.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere!

Ma olen taitsa meeleheitel,olen 27 aastane. Kardan igasugu õnnetusi-autoga sõita, plahvatusi jne. Hirm surma ees või hirm lahedaste inimeste kaotamise ees(hirm tuleviku ees).Mingeid erilisi labielamisi mul isiklikult õnneks pole olnud.

Tunnen vaga kohmetuna uksi (tanaval, rahva seas liikuda),kõigele lisaks punastan ka tihti-see paneb mind omakorda ennast habenema.tihtilugu hakkavad ka käed varisema. Üle tänava minemine ilma rahvamassita on minu jaoks kohutav katastroof, eriti kui foori taga autod seisavad ,on tunne,et kõik vahivad ja siis ma punastan nii kohutavalt ja tunnen kuumahoogusid..Seega valingi ringi liikumiseks aja mil hämarduma hakkab. Tihtilugu võtan julgustuseks alkoholi,et rahulikuna ringi liikuda.

Välimuselt olen küll igati normaalne ei peaks midagi ega kedagi kartma voi häbenema. Samas oma tuttavate ja sõprade seltskonnas tunnen ennast kui kala vees.

Olen ka paar aastat tagasi psuhholoogi juures kainud,tegin teste,sain süste ja võtsin rohtusid, kuid need ei aidanud midagi.Isegi sensitiivi juures on käidud, kõik nagu hane selga vesi.

Vahest tahaks surra,kuid kätt ma enda külge ka panna ei taha. Nutan tihti. Kõik see käib juba lihtsalt ule mõistuse…

Ometigi ma saan aru kuidas oleks õige talitseda,olen lugenud palju psüholoogilist kirjandust.Lihtne on öelda ,kuid kust otsast alustada?? Psüholoogidesse ma enam ei usu ,kas oleks võimalik millegi muuga sellest kõigest üle saada?

Ette tänades,

õnnetu neiu!

Arst vastas:

dr Katri-Evelin Esop

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS, Praktilise Psühholoogia Erakool SENSUS

Teie kirjelduse alusel võib tegemist olla teatud ärevushäirega, mille sümptome tuleks veel täpsustada. Ärevushäirete korral on kõige efektiivsem kognitiiv-käitumuslik psühhoteraapia. Teraapiaseanssidel antakse Teile koduseid harjutusi, õpetatakse tehnikaid ärevusega toimetulemiseks Teile rasketes olukordades. Kogniiiv-käitumisteraapiaga tegelevad psühhoterapeudid Psühholoogilise Nõustamise Keskuses SENSUS (Kitsas tn. 3 Tartu, tel 07 441 705) ja TÜK Psühhiaatriahaiglas.