Isiksus on segi 27.09.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere,

mul on üks võrdlemisi jaburalt kõlav küsimus.

Ma ei saa aru, kuidas ma võin millestki aru saada. Ma õpin õigust ja see küsimus segab äärmiselt. Ma loen raamatuid ja need ,,ei räägi" enam minuga, sisu lihtsalt ei jõua kohale.

On peaaegu võimatu õppida, kui iga keskendumine lõpeb mõttega - see ei saa õige ja sobiv olla, sest mina mõtlen nii. See on hoopis teisiti, kuidagi, kuidas mina kunagi teada ei saa. Kuidas ma võin midagi vaadata küsimusega ,,mis seal siis on?", kuidas ma võin ennast usaldada, et ma näen piisavalt palju, kuidas ma võin teada, et ma teen midagi hästi?

Eriliselt jube on see, et ma tahaksin õppida ja mõelda. Aga millegipärast on see tunne, et mul pole õigust õppida ja iseseisvalt mõelda, kuidagi valdav.

Ma ei ole peaaegu kolm aastat inimestega rääkinud, sest mulle tundub, et ma teen asju valesti.

Lugesin eelnenut - tõepoolest jabur. Aga võibolla on Teil võimalik mind selle lühikese kirja põhjal aidata. Ma loodan, et Teil on neid segaseid mõtteid lihtne tõlgendada. Enne üritasin ise, aga mingil ajal paraku ei jõua enam selget mõistust säilitada, kui kõik sinus ütleb, et su ainuke võimalus on tunnistada oma jõuetust. Ja mõelda nii, nagu peab mõtlema, kuigi sa seda ei taha.

See üritus - korraga mõelda ja mitte mõelda - on äärmiselt kurnav ja paneb pea valutama.

Mul on nii kuradi kahju oma noort elu raisata mitte midagi tehes ja järjest mandudes. Kõige kurvem on see, et ma olen andekas ja tark-või vähemalt mind peeti selliseks.

Aga kui pole julgust või tahtmist ja lõpuks ka võimalust seda realiseerida, siis tekib äärmiselt ennast alandav tunne ja kõik mõistlikud põhjused nagu stress või muu jäävad kuidagi kõrvale.

Ma tõesti loodan, et Teil on võimalik mulle vastata.

Julka, 19

Arst vastas:

dr Katri-Evelin Esop

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS, Praktilise Psühholoogia Erakool SENSUS

Informatsiooni on lahenduste genereerimiseks Teie kirjas liialt vähe ning probleem üsna mitmetahuline. Vaja oleks selgitada nende kirjeldatud mõtete täpsemat olemust, samuti muudetavust, ka seda, kuidas need mõjutavad Teie käitumist, kohanemist erinevate olukordadega. Igal juhul soovitan pöörduda psühhiaatri või psühhoterapeudi poole.