unetus 07.11.04 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Mul on juba aastaid olnud vähem või rohkem probleeme unetusega. Varem jäin koolist koju, kui polnud terve öö magada saanud, aga nüüd on magamata ööd nii sagedased, et see pole enam võimalik. Tihti ei lase mõni "kinnismõte" mul uinuda, enne bioloogia olümpiaadi eelmisel aastal olid selleks mõisted, praegu mingisugused ladina fraasid, mille tähendustki ma ei tea. Kui ma pole öösel magada saanud, olen päeval täitsa omadega läbi ja masenduses, kui ma aga masendatud juhtun olema, ei saa ma mitu nädalat enam magada. See on selline suletud ring. Vaheaegadel olen teinud nii, et lähen voodisse kell kolm öösel ja siis magan alati imehästi ennast välja, ärgates kell 11 hommikul. Kooli ajal pole see aga võimalik. Olen võtnud taimseid abivahendeid, leoviti, palderjani. Alguses need aitasid, aga viimasel ajal võin neelata 6 tabletti palderjani ega saa minutitki magada. Ma käin kaheksandas klassis ja olen alati olnud klassi parim õpilane, see on aga kohutav pinge. Olen käinud alati aktiivselt trennides, aga viimasel ajal ei jätku selleks enam jõudu. Mul on ka koer, kellega iga päev pikalt jalutan, kuid und see küll ei paranda. Mõne arsti juurde ma oma probleemidega küll ei saa minna, sest minu vanemate suhtumine on, et igaüks peab oma probleemidega ise hakkama saama.

Arst vastas:

dr Irene Kalvet

Irene Kalveti Konsultatsioonid OÜ

Tere!
Te olete andekas noormees/neiu, kes soovib olla edukas igal alal. Sellises eas vajate rohkem vanemate toetust, sest teismelise iga on keeruline igale noorele.
Teie nõudlikkus enda saavutuste suhtes ongi ärevuse põhjustaja. Soovitan leida endale psühholoog, kes Teiega koostöös Teid aitab.
Jõudu ja edu soovides!
Irene Kalvet.