vajan abi 01.11.04 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

tere.mul on jama nimelt olen 16 aastane ja õpin 11 klassis.eelmisest aastast saati on mul raske klassis midagi suuliselt vastata näiteks jutustada või klassi ees midagi ette kanda sest millegi pärast kardan väga ja mu süda hakkab kiiremini tööle ja pösed tõmblema ning sõnad ei taha hästi suus välja tulla.varem seda jama polnud.muidu saan klassiga hästi läbi olen suht populaarne on palju sõpru no millegi pärast puudub see esinemis julgu ja oleks et ainullt süda lööb kiiremini aga need põsed hakkavad ka tõmblema.jumala kõrini on juba sest kõik teised jutustavad oma asjad klassi ees rahulikult ära ja mina ei julge vastata sest millegi pärast tuleb kohutavalt suur närv sisse.palun abi kas peab äkki mingeid rahusteid võtma tahaks et kõik oleks nagu varem oli kus esinemine oli minu jaoks köki-möki. Ette tänades.

Arst vastas:

dr Irene Kalvet

Irene Kalveti Konsultatsioonid OÜ

Tere!
Soovitan Teil kodus peegli ees harjutada suulist vastamist. Samuti soovitan teha seda kellegi koduse juuresolekul. Peegli ees võiksite seista enne kooli minekut ja sisendada endale:"Olen ilus, olen tark, mul on kõik õpitud ja ma olen täiesti rahulik". Oluline on, et Te suudaksite end rahule sundida enne kooli, enne vastamist. Arvan, et ärevus tekkib Teil "kellegi" pärast. Kui ärevusest puna põskedele tuleb, siis see ainult kaunistab Teid. Alati on vöimalik õppida osa nii selgeks, et see annab Teile kindlustunde vastamisel.
Jõudu ja edu soovides!
Irene Kalvet.