ärevus, sundmõtted suhetes vastassooga 18.08.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Lgp. dr. Katri-Evelin Esop,

Olen 21 aastane neiu. Mulle teevad muret suhted vastassooga. Siiani pole mingit korralikku paarisuhet olnudki, mõned niisama sõbrad kyll. Põhjuseks pean seda, et mind valdab ülemäärane ärevus, fantaasiad, mängulised sundmõtted seoses 'temaga'. Olen püüdnud sellest vabaneda, kuid tuleb tunnistada, et see on justkui sõltuvus, millest väljapääsu ei leia. Ikka muutuvad oluliseks kirg, fantaasiad, võrgutamine-mängud (need kipuvad ühepoolsed olema)

Tean ka kuhu jõuda tahan- Tahaksin tavalist, turvalist, sooja ja lähedast suhet, lihtsalt sõprust inimesega. Mõnusat suhtlemist. Aga KUIDAS seda saavutada?

Mõeldes lapsepõlvele-isa oli mul vägivaldne alkohoolik, mistõttu tuli hirmu tunda nii iseenda kui ema pärast. Ja seda siiani. Pole olnud turvalisi lähedasi suhteid meestega, ei oska neid ka luua. Näen neis eelkõige meest kui sõpra, ja esmatähtsaks muutuvad võrgutamine ja esinemine, ma ei oska olla mina ise, ma ei oska saada nendega lähedaseks.

Tahaksin siin omandada mingit uut käitumismustrit. Kuidas?

Sellisest suhete laabumatusest tekib väga palju stressi, ärevust, see mõjub negatiivselt mu enesehinnangule. Ma olen sellest väsinud, tahan et see muutuks. Mida selleks tegema peab?

Ette tänades,

Moonika

Arst vastas:

dr Katri-Evelin Esop

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS, Praktilise Psühholoogia Erakool SENSUS

Suhete kohta käivaid uskumusi, mis on pärit meie varajastest suhetest vanematega ning sealt tulenevat kompensatoorset käitumist (mis just ennekõike Teid häiribki) on võimalik muuta, kui sellega süstemaatiliselt tegeleda. Parim viis on kindlasti regulaarne psühhoteraapia, kus tegeletakse nii Teie uskumuste kui käitumise muutmisega.