Hirm esineda 09.08.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen äsja gümnaasiumi lõpetanud 19-aastane neiu. Minu mure on üsna konkreetne: ma kardan tähelepanu keskpunktis olemist, eriti publiku ees esinemist. Ma ei mäleta millal see hirm alguse sai, päris kindlasti aga tean, et põhikoolis ning gümnaasiumi alguses mul selliseid probleeme ei olnud.

Loomult olne ma alati üsna tagasihoidlik olnud ning pole armastanud esile tükkida. Lõppenud õppeaastal aga oli isegi mõne tühise lõigu klassis valjul häälel ettelugemine minu jaoks kui õudusunenägu. Tihti õnnestus mul oma hirmu peita ning teised arvatavasti ei märganudki kuidas mu hääl ja põlved värisema kippusid, süda puperdas ning ma üleni higiseks läksin. iga kord kui ma mõne etteastega siiski enam-vähem rahuldavalt toime olin tulnud, püüdsin end veenda, et näe - kõik läks ju hästi. Ent see ei takistanud mul järgmisel korral sama närvis olemast.

Olen püüdnud end lohutada selle vana ja kulunud tõega, et mida rohkem harjutad, seda paremaks asi läheb, aga minu puhul ei pea see vist paika. Vastupidi - mulle tundub, et olukord läheb järjest hullemaks. Alustan sel sügisel Tartu Ülikoolis. Ma ei tea, kuidas hakkama saan. Pidevalt sellise hirmuga elada on väljakannatamatu. Mida teha?

Ette tänades,

T

Arst vastas:

dr Elen Kihl

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS Tartu ja Pärnu osakonnad

Probleem, mida Te kirjeldate, on ülemäärane esinemishirm. Esinemisärevust hoiab alal tavaliselt hirm sattuda tähelepanu keskpunkti ja hirm saada negatiivse hinnangu osaliseks. Selles suhtes on Teil õigus, et mida rohkem harjutada, seda paremini läheb, kuid harjutada tuleb teadlikult. Hirm esinemise ees võib süveneda ja ülikooliõpinguid takistama hakata. Seal tuleb esinemisi üsna palju ette. Soovitan Teil kindlasti pöörduda psühholoogi poole. Hirmu ja ärevust on võimalik vähendada. Selleks sobib hästi kognitiiv-käitumuslik teraapia.