Hirm surma ees 16.04.04 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen oma lühikese 27 a elu jooksul pidanud käima väga paljudel matustel. Olen matnud palju lähedasi inimesi.
Nüüd 27 aastasena on mul armas perekond, hoolitsev abikaasa ja pisike poeg. Aga iga päev on mu meeled ärevil, et äkki midagi juhtub. Satun täiesti paanikasse kui abikaasa peab sõitma nt Pärnusse- äkki juhtub õnnetus ja ta saab surma. Kardan pidevalt, et pojaga juhtub midagi. Kardan, et kui ta kasvab suuremaks ja tekib huvi ümbritseva vastu, siis temaga midagi juhtub. Paljas mõte sellest, et pojal võiks kunagi olla jalgratas või roller või auto ajab judinad peale.
Samas on ka hirm enda pärast. Peale sünnitust on tervis kehv, kardan, et äkki suren ja ei näegi kuidas mu poeg suureks kasvab...
Sellised mõtted tulevad pähe iga päev, varem õhtuti, aga nüüd avastan ennast ka päeval sellistele asjadele mõtlemast ja nutmast. Mis moodi edasi elada, et ei mõtleks sellistele jubedustele.

Lugupidamisega
M

Arst vastas:

dr Irene Kalvet

Irene Kalveti Konsultatsioonid OÜ

Tere!
Kui Teil on võimalik, leidke endale psühholoog, kes aitab selliste hirmudega toime tulla. Kui see võimalik ei ole, peate ise enda hoiakut treenima. Iga kirjas kirjutatud Teid vaeva mõtte puhul, püüdke see veenvalt ümber lükata. Nii harjutate end positiivsemalt mõtlema. Kui tabate end ebameeldivaid mõtteid mõtlemast, võtke ette kohe mõni uus tegeves, et mõtted mujale juhtida. Harjutage hoolega, siis märkate ka muutusi ja saate rahulikult elu nautida.
Jõudu ja edu soovides!
Irene Kalvet.