hirm õhusõidu ees 31.05.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere.

Mul on kohutav hirm lennukite ees. Kui lennuk õhku tõuseb, satun kohutavasse paanikasse, higistan, tekib õhupuudus, viimasel korral kadus "pilt" eest väikese õhutormi ajal. Sügisel on plaan minna abikaasaga imelisele reisile, kuhu saab kahjuks ainult lennukiga. Mul on juba praegu kohutav hirm selle reisi ees.

Samuti näen ma juba aastaid unes lennukatastroofe. Ma ei saa aru, miks minuga nii toimub? Palun aidake!

Tänan.

Arst vastas:

dr Katri-Evelin Esop

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS, Praktilise Psühholoogia Erakool SENSUS

Lennusõidukartus kuulub lihtfoobiate hulka ning allub hästi kognitiiv-käitumuslikule psühhoteraapiale. Mujal maailmas on see foobia laialt levinud, kuna inimesed lendavad oluliselt enam. Ravis kasutatakse seal spetsiaalselt selle häire raviks loodud lennustimulaatoreid, mida rakendatakse patsientide ärevale situatsioonidele eksponeerimiseks. Meil Eestis neid minule teadaolevalt pole. Siin kasutame erinevaid tehnikaid (kognitiivseid ja käitumuslikke) paanikaga seotud uskumuste ning käitumise modifitseerimiseks.