Murdeiga 28.10.03 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

14-aastane tüdruk on pahuksis ühe õpetajaga. Teda iseloomustatakse üldse kui närvilisevõitu ja madala enesehinnanguga last. Murelikuks teeb viimasel ajal kaks asja: 1) pahanduste puhul ronib kirjutuslaua alla ja kössitab seal mõnikord kuni pool tundi 2) harjutustes, kus on vaja vastata kas eitavalt või jaatavalt, vastab ta alati eitavalt. Ei oska seisukohta võtta, kas see on mööduv nähtus või vajame spetsialisti abi? Kodusest elust - lapse ema on surnud, isast ei tea ta midagi. Elas pikka aega lastekodus. Praeguseid peresuhteid võib vist normaalsekd lugeda. Pahandused on nagu selles eas ikka: miks ma sunnin õppima ja miks ei luba õhtul kaua väljas olla, aga need pole eriti teravad.

Arst vastas:

dr Harri Küünarpuu

Tallinna Psühhiaatria Haigla, Perekonnastuudio ABX, Psühho-Konsultatsioonid MTÜ

Tere!

See nähtus on kindlasti mööduv. Küsimus vaid selles, mis sellele järgneb, kui see mööda läheb ja mis mõju sellel mööduval nähtusel on Teie lapsele ja teie omavahelistele suhetele.

See ka veel, et spetsialisti abiga läheb see kindlasti kiiremini mööda ja selle mööduva nähtuse mõjud Teie lapsele nii praeguseks kui edaspidiseks eluks on kergemad.

HK