mis see on? 11.09.03 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu mehel on selline mure, et kui ta on üleväsinud, siis ta näeb unes ühte teatud kindlat unenägu (autol pole pidureid) ja kargab voodist püsti ja karjub vahel lihtsalt aaa! või appi! või siis ka täiesti pikka juttu, et N:pidureid pole, tule sealt ära, tee midagi jne. Kui räägin temaga,siis vahel vaidleb vastu, vahel ärkab, enamasti liigutab mööblit ka (näiteks tõstab meie voodit) ja kui haaran temast kinni ja üritan teda äratada, siis naeratab ja tuleb ilusti voodisse tagasi. Varem, kui elasime 5.korrusel, kartsin tõsiselt, et ta hüppab kogemata aknast alla, sest voodi oli akna ääres ja ta kargab püsti väga suure hooga.See on kestnud juba vähemalt 10 aastat ja just siis, kui ta pole saanud eelmisel ööl magada (töö on vahetustega) või on päeval midagi pingelist või närvilist olnud. Ta on ka 2 autoavariid üle elanud, nii et tõesti ei jõudnud autot peatada. Kas oleks mingisugust lahendust või vastust sellele probleemile?

Arst vastas:

dr Harri Küünarpuu

Tallinna Psühhiaatria Haigla, Perekonnastuudio ABX, Psühho-Konsultatsioonid MTÜ

Tere!

Lahendusi on ja mitmeid. Arvatavasti on lahendus psühhiaatri konsultatsioonis. Neil on olemas mitmeid ravimeid, mis leevendavad pingeid.

Teine lahendus on psühhoteraapia. Ma arvan, et kõige sobivam sellise mure puhul on kognitiiv-käitumuslik teraaapia vorm. Vähemasti kirjutised viitavad sellele. Te ei ole kirjutanud, kus Eesti paigas Te elate, seetõttu on keeruline juhatada Teid sobivat psühhoterapeuti otsima. Aga Te kindlasti leiate kellegi, kui lehitsete telefoniraamatut ja helistate kellelegi ja küsite.

Tervist,
HK