mure 29.04.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

LP.Psühholoog!

Mul on tõsine mure oma lähedase,10 . aastase poisikese pärast. Ta on viimasel aastal muutunud kuidagi närviliseks, tujukaks...

Poiss on väga allergiline,ema on seetõttu abi otsinud mitme arsti käest.Nüüd on järjega jõutud tuntud Hiinameditsiini asjatundja,nõelravi tohtri juurde.Tema uuris last ja ütles, et poisi peaaegu kõik siseorganid funktsioneerivad halvasti (sellest ka tingitud sagedased kõhuvalud - arstid pole leidnud valude põhjust).Arst ütles, et kõik hädad on põhjustatud NÄRVIDEST! Et lapsele on igasugune emotsioon,nii positiivne kui ka negatiivne halb.Kuidas peaks siis käituma,kas lasta kõrvust mööda väikesed vastuhakkamised ja inetult ütlemised, ja mida teha, kui on näha,et laps on pinges(ei taha küsimustele vastata,loobib asju). Ta on ju alles poisike,mis saab edasi? Palun andke nõu! Ette tänades Airi.

Arst vastas:

dr Katri-Evelin Esop

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS, Praktilise Psühholoogia Erakool SENSUS

Laste käitumise ja emotsioonide psühholoogilisel modifitseerimisel lähtutakse konkreetse lapse probleemidest. Seetõttu on raske praegu midagi konkreetset pakkuda. Täpse ravi planeerimisel selgitatakse enne põhjalikult vanemate käitumismustreid, lapsele kriitilisi situatsioone (ka neid, kus probleem kunagi ei avaldu), probleemi säilitajaid jne. Lähtudes sellest õpetatkse vanemaid süstemaatiliselt kasutama nii käitumuslikke kui kognitiivseid tehnikaid. Soovitan pöörduda psühhoterapeudi või psühhiaatri poole.