Skisofreenia ja alkohol ja kaalutõus 19.09.22 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Mul diagnoositi pool aastat tagasi skisofreenia. Enne seda oli diagnoosiks äge ja mööduv skisofreenia taoline psühhootiline häire. Ebareaalne tunne oli juba gümnaasiumiajast, mil oli tunne et turvamehed jälitavad mind. Käin regulaarselt arstil ja võtan ravimeid - olanzapiin 10mg, lorasepaam 1 mg, estsitalopraam 10 mg. Arst arvab, et on ka autism, kuid ma kahtlen selles. Olanzapiini tõttu tuli kehakaalu juurde 3kuuga 30kg, kuid see ravim tundub sobivat. Olen veel 2 erinevat antipsühhootikumi proovinud, kuid ei sobinud. Olen tarvitanud ka alkoholi tihti ning sellest ei suuda väga loobuda. Kas nende ravimitega koos võib ka juua natuke? Kas alkoholi pärast võib ravim mitte toimida? Samuti on tihti iiveldustunne ja arstid ei leia põhjust (ei ole alkoholiga seotud), vereproovid on korras. Kas oskate ehk soovitada mõnda muud psühhootikumi mis ei teeks kaalu juurde? Viimasel ajal on hirmsad mõtted - mõtlen surmale ja tunne, et kohe suren ära.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arstirohtudel on mõju kehakaalule, mõnedel see mõju küllalgi arvestatav. Siin koostöö psühhiaatriga (kas annab "mängida" arstirohu annusega, või ravimi vahetus (vajadusel).
Kehakaal sõltub ka
a) toitumisest (mida ja kui palju, milline toitumisrežiim, magusa kõrvaldamine, juurviljad ja sügisel ka juur- ja puuviljad.
b) Kehaline aktiivsus - alates käimisest, bassein jms - mis teie eluviisile sobilik.
c) Psühhoregulatiivsed harjutused - depressioon ja stress tekitab liigsöömist.
Seega - võimalusi on.
Tegutsege.
Jüri O.-M. Ennet