Suhelda raske 29.07.22 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
11.04 hommikul tõustes tundsin, et midagi on valesti. Autoga sõites nagu ei osanud sõita ja tahtsin kiiresti koju tagasi saada.

Tööl käies, ei suutnud enam inimestele silma vaadata ja kuulmine oli ka keha. Näiteks telefoniga rääkides ei saanud aru mida vastaspool räägib. Kaks nädalat proovisin veel tööl käia ja siis 25.04 läksin arstile, kuna tekkisid ka peavalud. Selline suruv tunne peas, ebamugav peavalu. Ma ei suuda nagu mõelda värskelt ja oma mõtteid lõpuni mõelda.

Imelik valu algab ka paremal pool kõrvast ja tuikab vasakusse kõrva. Valu tekib ka nina peale. Selline ebamugav valu. Kui tekib peavalu, siis on see algab kuklas ja lõppeb paremal pool peas ja silma taga samamoodi. Vahest hakkab peavalu kuklast ja liigub külgedele, suruv tunne.

Hommikuti on väga tihti kõht lahti. Varem sellist asja pole olnud, et nii pikalt igal hommikul kõht lahti on. Päris pikalt oli ka paremal pool ninas/kurgus selline tatt mida rögisedes kätte ei saanud, aga tunnen et ta seal on.

Ennem kui see kõik algas, oli vasakus rinnus pikalt selline ebameeldiv tunne vms. Viimased 8-9 kuud on olnud ka tööl meeletud pingelised, et vahepeal mõtlesin üldse töölt ära tulla.

Hetkel enesetunne on okei, kuid ma saan aru, et see pole see. Ma ei suuda pikalt näiteks inimestega suhelda, soovin nagu jutu ära rääkida ja edasi liikuda. Tugeva peavalu puhul lähen välja jalutama. Jalutamas käisin vahepeal iga päev ja see oli mõnus.

Peeglisse vaadates saan vahest aru, et mu silmad pole sellised nagu nad olema peaksid. Samamoodi nägu nagu oleks raske ja kui suud naeratama sundida siis põsed oleks justkui rasked. Kuid see ei ole koguaeg. Vahest tunnen ennast hästi ja saan igapaeva toimetustega hakkama. Aga jah ühte asja pikalt ei suuda teha.

Nüüd kolmas nädal võtan coaxil tablette 3x päevas.
Aga vahest ma nagu ei saa inimestega suhelda. Raske on nagu rääkida, õiged sõnad ei taha suust välja tulla.
Ja endiselt on kõht lahti vahest.

Olen päris palju proovinud teha igasuguseid tegevusi, et minna oma eluga edasi ja tulla välja sellest august.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Murelaeval kaks masti: a) aju verevasustuse lüjoaegne(sed) häired - kas orgaaniline või fujnktsionaalne. Siin saab neuroloog olukokorda täpsustada,
b) psüühiline, ärevushäire mehhanism (ka siin on oma osal aju verevarustusel). Siin siis liigsete stress-pingete maandamine, eluviisi muutmine, väärtushinnangute korrigeerimine.
Ärevushäire - isik liigselt tundehell, võtab maailma mured südamesse, aga sinna nad ju ei mahu.
AD ravim sobib, (see probleemi lahendamise 1/10 valdkond, 9/10 on sotsiaalse elu koraldus, kehaline tervise tugevdamine, psüühiline hingerahu, väärtushinndagud e prioriteedid.
vt varasemad, vt Enneti palve. jt
Head harjutammist,
Jüri O.-M. Ennet