ADD täiskasvanul 28.03.22 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen terve elu kahelnud oma mõttemaailmas, nimelt ma justkui elaks ainult olevikus, aga samas ka mitte, sest info tuleb pähe aga läheb sealt sama kiiresti ka minema, lihtsalt ei mäleta jooksvaid jututeemasi, pointe ega ka loetut materjali.

Ei suutnud ma aru saada kunagi, kuidas teised saavad olla nii fookuses oma tegevustega, kus tuleb neil see motivatsioon ja tahtmine pürgida oma unistuste poole? Muidugi on mul endalgi unsitusi ja tahtmist teha selle nimel midagi- pea ütleb Tee, keha ütleb Hiljem.. 10 minuti pärast on juba 10 uut teemat peas läbi käinud ja muudest teemadest pole jälgegi mälus.

Kool oli väga raske, omandasin vaevaliselt põhihariduse ja peale seda olen 6 aastat järjest proovinud omandada eriala+keskharidust.
Kõik need hääled, mis klassiruumides kostuvad.. linnulaul, teritaja, kontsad, kellegi vilisev hingamine, pliiats, kellaseier(jne) need tegurid lihtsalt jäävad mulle mõttemaailma kinni ja selle asemel, et edasi õppida ma juba huvitun õues lendavatest lehtedest ja linnukestest.. raamatute lugemistest ärme hakka rääkimagi.. ma suutsin põhikooli 9 aasta jooksul lugeda kõigest 2 raamatut, sest need lihtsalt pakkusid mulle väga palju huvi.

Muidugi on teisi näiteid ja elamusi mu elust aga jõuaks küsimuseni siis. Kas mul võib olla ATH?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lapseeas alanud käitumis- ja tundeeluhäirete algus on lapsepõlves ja avaldub siis ka hiljem: püsimatus, mõtete koondamise raskused, organiseeritud tegevuse organiseerimatus, sihipäratus.
Vajalik on koostöö psühhiaatri ja kliinilise psühholoogiga, et täpsustada praegune psüühika seisund ja leida lahendusi olukorra parandamiseks.
Mida kindlasti teha saab
- Tervemas kehas tervem psüühika ehk kehalised harjutused, jõukohased ja meeldivad.
- Tervislikud eluviisid ja korralik puhkus,
- kerged psühhoregulatsiooni harjutused,
- mälu treening, luuletus samm-sammult pähe õppida jne
Psühhiaatri vastuvõtule.
Jüri O.-M. Ennet