Ärevus või midagi muud 12.01.22 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Olen 33a naisterahvas, 3 lapse ema (2 pisikesed, üks algklassis).

Oktoobris algasid tervisemured, mille tagajärjel oli suur rauapuudus. Tarvitasin lisandeid ja saime sellest võitu, kõik proovid näitasid et asi on korras.
Siis avastati mul tsüst munasarjas detsembris. Pärast seda oli endal korraks ehmatus suur, aga õnneks proovid olid korras ja jälgime arstiga olukorda.
Detsembrist tekkis järsku südamekloppimine ja pulss läks kohati üle 130.
On olnud ka 2-3x sellist hoogu, kus hakkab täiesti halb ja tuleb suur nõrkus. Lisaks südames torked, seljavalud (torked mööda abaluud ja keskseljaosa), nõrkus, kerge iiveldus.
On tehtud EKG 2x, kopsupilt, erinevad vereanalüüsid perearstipoolt- mis on kõik orras.
Perearsti sõnul siiski tegemist suure ärevuse ja stressiga.
Vahepeal oli tõesti väga keeruline aeg ja mõtted olid samuti halvad. Nüüd viimane nädal aga olen ise mõtetes positiivne aga füüsilised valud, ägedad torked südames, äkiline nõrkus kodus, pulsi kiiremini, kuumahood jätkuvad.
Käin jaliutamas, venitan, hingan, teen trenni. Eile trennis panin tähele ka, et pulss läheb olulisemalt kõrgemale treeningu ajal kui varem (120 maksimaalselt varem, nüüd oli korraks isegi 196).
Igapäevaselt vasakus käes samuti torked, kogu ebamugavus ongi pigem vasakus pooles.

Detsembri algusest tsüstiga seoses alustasin ka hormoontabl võtmist.

Joon kummeliteed, ja olen teinud ka 2nädalat palderjani kuuri. Kas peaksin jätkama puhakmist ja rahuöliku südamega edasi minema, et mul ei ole tõesti midagi muud viga kui lihtsalt ärevus?

Täna väga.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arsti poolt tehtud uuringud ja järeldused on korralikkult tehtud - tegemist on ärevushäiretega e peenemalt öeldes Psühho-somaatilise probleemistikuga.
Järeldus - kehaliste vaevuste vähendamine eeldab-vajab psüühika rahustamist ja
kehaline aktiivsus - jõukohane, "pehme" aitab psüühikat normaliseerida. toimib printsiip - terves kehas terve
psüühika, tervemas kehas tervem psüühika.
vt varasemaid.
Iga tera tervise varasalve on kasuks.
Peoga mõtteid-soovitusi vt raamatust "Ennet psühhiaater" 2021.
Mona-Linda naeratus aitab. Hea tuju korral on see naeratus ju meil kasutusel. Toimib.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet