Vaimne tervis/borderline personality disorder 06.11.21 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, ma olen 15 ja mulle tundub, et kõik mu vaimsel poolel ei ole korras. Juba noorest peale mäletan kuidas olen alati end teistega võrrelnud (välimuse poolest). Lasteajas võimlemas mulle ei meeldinud käia, sest ma ei näinud välja nagu teised trikoos. Ajaga see võrdlemine on aina hullemaks läinud ning mul on natuke tekkinud “söömishäire aju”. Põhi põhjus miks mul veel seda ei ole on see, et mul lihtsalt poleks võimalik ilma mu vanemate teades mitte süüa. Ausalt öeldes on see minu paremaks olekuks nii. Mul on väga palju emotsioone ja paljud ütlevad, et see tuleb lihtsalt sellest teismelise vanusest. Mu tujud vahetuvad väga kiiresti ja pidevalt pigem emotsioonipuudulikust maruvihaseks. Mul väga suured viha probleemid. Lõpetan tihti enda löömisega, nüüd tihedamini lõikamisega viha valu leevendamiseks. Selle viimasega ka sellepärast, et seest valutab. Ma ei oska seda paremini kirjeldada. Tunnen end tühjana, eriti enne magama minekut. Leban voodis vaadates lakke ja pisarad ei saa ennast tagasi hoida. Nutta pole isegi põhjust.
Mul on väga madal enesehinnang ning see tekitab palju probleeme sõpradega. Täpsemalt muutun kiiresti kadedaks kui nad teistega on. Miks nad peaksid üldse tagasi tulema kui kõik teised oleks paremad sõbrad ja ma ei vääri neid?
Kui kaotaksin need paar sõpra kes mul on kes siis minuga suhelda tahaks?
Kõike seda tervikus pole kellelegi ma avaldanud, sest olen väga kinnine inimine. Viimasel ajal tunnen, et ei suhtle enam lähedaste sõpradega ka. Vanematega ma rääkida ei saa, sest nad on mu nii hästi üles kasvatanud ja tean, et selline jutt teeks neil meele kurvaks.
See on lihtsalt minu olemus ja mitte teiste probleem. Mulle tundub, lugedes borderline personality disorder (bpd) märke, et see võib olla põhjus. Kas tõesti midagi mu peas on viga või sellised mõtted lähevad kunagi ära?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Terves kehas terve vaim, tervemas kehas tervem psüühika. Seega - kehaline harjutamine,aktiivsus on teretulnud. Alustada jalutuskäikudest.
Puhkus taastab jõu. Seega- une arvelt ei võta, õige unerežiim.
Rahustavad harjutused ( vt varasemad, leia endale sobivad.
Räägi oma muremõtted EMALE, leia temaga ühine keel. Tema ju sind armastab, sega ka mõistab ja aitab.
Noortel sõprusringkond ikka vaheldub - see on elu.
Nutta võib ka, viha vabaneb-kaob kehalise aktiivsusega.
Koos Emaga!
Oled tubli, et probleemiga tegeled.
Jüri O.-M. Ennet