Antidepressandid 14.04.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen üks neist, kellel õige antidepressandi leidmine raskusi valmistab. Nimelt sellised nagu Cipramil ja Seroxat mõjuvad päeval hästi ja ergutavalt ning tõepoolest masendust vähendavalt ja algsedteravad nähud on kadunud, kuid öösiti aju nagu keeks edasi ja ehkki jään õhtul ilma unerohu või rahustita magama, ärkan pärast esimest, teist või kolmandat unetsüklit (ca 90 minutit) üles ja enam magama ei jää. Tunnen, et igaöine igaöine Xanaxi või unerohu võtmine solgutab organismi veelgi rohkem.

Arstid, kellega olen rääkinud, on üsna nõutud. Tritsüklilise antidepressandiga küll enam-vähem magasin, aga sellel oli nii palju muid vaevavaid kõrvalnähte (sh maksa seisundi halvenemine), sellest arst soovitas loobuda. Mind huvitab, kas on tulnud ette veel selliseid patsiente, keda kaasaegsed antidepressandid ergastavad ja magada ei lase. Keskmine patsient pidi Cipramili peale magama suurema osa ööpäevast nagu nott, minu aju paneb öösiti edasi nagu elektrijänes. Sooviksin, et te pakuksite mulle välja antidepressantide nimetusi, mida saaksin oma arstiga arutada (eeldan, et Teil on rohkem erinevaid ja keskmisest kõrvalekalduvaid patsiente olnud). Samas - ega rahakott nii kallite rohtude katsetamisele vastu küll ei pea - olen sobimatute antidepressantide alla palju raha pannud ja keegi mulle seda tagasi ei maksa. Kas arstidel on ka nö katsetamisvarud? Võib-olla aga oleks kõige õigem teha mingeid uuringuid (milliseid küll?), enne kui pimeduses kobades katsejäneseks hakata.

Meelsamini loobuksin antidepressantidest üldse. Olen proovinud loodusravi, meditatsiooni, käinud psühholoogi juures, üritanud käituda kõigi depresioonivastaste tegutsemisjuhiste järgi, lugenud arvukalt raamatuid. Kuid - ta tuleb tagasi, see depressioon, ja niivõrd füüsilisel moel, et jälle pean tablettide poole pöörduma.

Kuidas küll leida midagi sellist, mis päeval hoiaks stabiilse ja töövõimelise, teiselt poolt aga laseks saabuda normaalsel väsimusel ja nautida pikka kosutavat und?

Olen 43 aastane naine.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kena naine, ärge otsige õiget antidepressanti - otsige uut eluviisi. Aga veidi rohtu on ka mõnikord näidustatud. Teil on loomulikult õigus, et vajaliku rohu leidmine on oluline. Esitatud info alusel tekib mul mõte ja soovitus, et kasutaksite antidepressant Remeron´i, millel on meeleolu reguleerimise kõrval oluliselt h e a und soodustav toime. "Katsejänese" küsimuses soovitan otsida ja leida Teile sobiv kehaline aktiivsus, harjutused keha, vaimu ja hinge tugevdamiseks. Vaadake varasemaid soovitusi ning valige Teie hinge ja elulaadile sobiv. Vaja on tegutseda, ilma tegutsemiseta ei muutu midagi. Vt. ka "Kodutohter" märts-2002. Lisainfo vajadusel helistage - annan "tõuke tegudeks". Teadmisi Teil piisavalt - TEGUTSEGE! Tervitustega Jüri O.-M.Ennet