Salymbra ja ärevuse hood 28.07.21 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Mulle kirjutati antidepressant Salymbra. Võtan ühe tableti hommikul ja 1 õhtul. Tarvitanud olen neid nüüd 15 päeva.
Minu mureks on, et selle aja jooksul on mul tekkinud 2 ärevushoogu. Vasak käsi ja näopool hakkab surisema ja silmadele ninajuure juurest suruma. Kolmnurgast suruma ja torkima. Nagu tuleb minestustunne. Ja sellega kaasneb jube hirm ja sisemine värin ja nutma ajab. Pärast hoo üleminekut jääb kõrvadesse selline rohutirtsude siristamine tükiks ajaks, ka tuikav valu kõrva, külm tunne ja vasakusse kätte selline tuim tunne, kuigi saan selle käega kõike teha. Süda ei klopi ja higiseks ei lähe.
Esimene hoog oli õhtul, kui olin lapsega erakorraliselt haiglas. Saan aru, et oli pingeline päev ja keha ehk reageeris nii, aga teine tuli lihtsalt kodus . Oli rahulik õhtu pere keskel.
Tahtsingi küsida, kas see on Salymbra kõrvalmõju või mis? Nii imelik. Ja 2 hoogu 3päevase vahega. Ehk ei sobi see rohi mulle? Kas need on ärevuse hood ikka või mingid muud atakid? Ikka hirmutas päris ära.

Ette tänades.
Murelik naine

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Koostöö raviarsti-psühhiaatriga.
Ravimit võttes peab enesetunne ja tervis paranema. Kui midagi "ei klapi", siis tuleb ravimi annust muuta (praegusel juhul siis annust vähendama) ja kui see ei aita, siis koostöös psühhiaatriga uus ravi leida.
Vajalik on peale ravimi ka muid võimalusi kasutada: kehaline aktiivsus, stressi maandamise harjutused, unerežiimi korrigeerimine jne (vt varasemaid soovitusi, paanika- ja ärevus valdkonnast oe, mõtle, otsusta, rakenda igapäevaelus).
Ainult ravimiga piirdumine on vaid 1/10 võimalustest kasutamine.
Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet