Iseenda kaotamine. 19.11.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Olen terve elu kannatanud ärevushäirete all raske lapsepõlve tõttu usun (9 aastat koolivägivalda +kodused tingimused) kuid viimaste aastate jooksul on tekkinud palju füüsilisi ilminguid mistõttu olen äärmiselt mures. Tunnen, et mina ise enam ei juhi oma elu, vaid ärevushäired, hirmud, meeleolu kõikumised jne. Lisan siia ka, et olen üle poole aasta tegelenud aktiivselt mediteerimisega, võimlen iga päev ja teen 4 korda nädalas rasket trenni. Need tegevused on ainsad mis viivad mind hetkeks tasakaalu. Tööl olles on pidevad nutuhood, poov tunne kurgu ümber. Aitavad hingamusharjutused kuid tunnen, et ei suuda leida algpõhjust mis seda kõike tekitab. Töökaaslased on toredad ja töö on füüsiliselt raske, kuid meeldib mulle. Poov tunne kurgu ümber tekib just inimeste keskel ja seda on esinenud nüüd 1,5 aastat. Samuti udune pilt silme ees kui inimeste keskele satun. Kohe kui üksi olen, kõik taastub. Väldin seltskondi alateadlikult, kuid samas sunnin ennast suhtlema, sest tunnen et muidu hirm süveneb. Olen tegelikult koguaeg teinud olenemata hirmust neid tegevusi, kuid seegi pole aidanud enam. Vanasti töötas. Vanasti summutasin ennast alkoholiga, kuid kuna tegelen võistlusspordiga, mis mulle oluline, ei taha kasutada seda nõrgestavad meetodit ja usun, et alkohol samuti lihtsalt summuti ja algpõhjust ei kõrvalda. Ühesõnaga olen ummikus omadega ja ei oska ennast enam kuidagi aidata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Pea-kukla-kaela ja õlavöötme lõõgastamine (silitamine, massaaž, lihastega mängimine) on head pingete maandajad.
Kuristamine, ohkamine, mõnus väljahingamine - rahustavad.
Yoga ja meditatsioon on loomuliult kasuks. Aga need kõik on sekundaarsed. Esmal on vaja põhjuste suunal tegutseda.
Päevik ja leida enda andekuse ja geniaalsuse valdkonnad - mis meeldib, mis edeneb, millega saan tegemisrõõmu ise ja selle kaudu ka teistele pakkuda.
Kolmainsus - on asjad-olukorrad, on nende asjade-olukordade suhtes arvamused-hoiakud ja kolmandaks - milline on arvamusmaski taga teadmine ja tõde. NB! asjad-olukorrad on asjad-olukorrad, aga mei suhtumine-arvamused- hoiakud annavad olukorrale märgi. Seega - lahendused on eelkõige meie võimuses.
Sellest alustage.
Jüri O.-M. Ennet