Psühhopaatia. 06.06.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Küsin nõu enda naabrinehe teemal, kes elab mul kõrval korteris ja kellega olen tuttav umbes 4 kuud ja ka lähedasemalt koos olnud. Peale esimest seksuaalsuhet selle mehega märkasin äkki, et tema ülimeeldiv ja kirglik, asrmastav olek muutus järsku külmaks , kalgiks ja pilk muutus jäiseks, mul hakkas lausa hirm. Samas sellises seisundis oli ta ise rahulik aga käitumine muutus hoopis teiseks. Tal oli minust sel hetkel ükskõik, ta ei hoolinud enam üldse minust, tõusis voodist püsti ja läks oma korterisse. Olles temaga juba 4 kuud lähedasemalt koos nii seltskondades jne. olen märganud, et ta on pealiskaudne, tal puudub empaatiavõime, kurbus, hirm, viha tunded, asrmastus, neid tal lihtsalt pole. Ta ainult vajadusel mängib neid . Ta ei mõista minu soove, teda need ei huvita, sageli räägib ainult endast. ta ei austa inimeste vaba tahet, surub ennast peale. Tal on ( mehe vanus 55 a.) olnud elu jooksul ülipalju naisi ja seksuaalsuhteid ,ka palju juhuvahekordi. Kõikidest kooselu elatud naistest on ta lahus, elab nüüd üksi. Ta ise ütleb ka, et ei suuda ühegi naisega kaua koos elada. Meie koos ei ela. Seltskondades on ta väga võluv, sarmikas, naistemagnet aga niipea kui saab naisega seksuaalkontakti, siis peale seda tal enam seda naist vaja pole. Ta väga palju manipuleerib inimestega,. valetab, petab, meelitab, et saavutada oma eesmärke, kontrollib neid. Ka mind kontrollib, et kus maolen ja kellega jne.Ta tähtsustab üle oma isiklikud soovid, nt ütles mulle, et mees ütleb, kui seksi soovib, mitte naine Naisel pole mingit sõna õigust. Tal on palju lühiajalisi suhteid, püsisuheteks pole võimeline. Ta on süüdimatu, ühegi teo eest ei tunnista ennast süüdi. Tööl ei käi, elab parasiidina. Makse maksta ei soovi, kõik mis võimalik, üritab teiste kalea sokutada. Ta ise ütleb, et pole võimeline tööl käima kindlal kellaajal. Ta käib vahel juhutöödelViimati käis ametlikult tööl umbes 15 aastat tagasi .Korter on tal asotiaalne, väga must. Tihti kaldub tüdimusele . tekib äravusehoog ja enda rahustamiseks läheb sageli jalgrattaga sõitma. Elab ühes päevas, plaane ei ole võimeline tegema ja kui üldse teeb, siis need plaanid ei realiseeru, on ebarealstlikud. Kõik sõprussuhted on tal omakasupüüdlikud.jne jne. ühesõnaga on ta ehtne psühhopaat. Kuna tal on raskekujuline antisotsiaalne isiksusehäire, siis selline küsimus. Kas tal on võimalik hakata taotlema invaliidsuspensioni ja kui on , siis kuidas seda asja ajada, millest tuleks alustada ja millises järjekorras? Soovin nõu , kuidas mina saaksin temast vabaneda, mida peaks tegema ? Olen ennast kehtestanud, olen öelnud talle, et soovin suhte lõpetada aga tema hakkab mingi aja pärast manipuleerima, kontrollima, et kus olen ja kellega jne. jne.nagu psühhopaadile omane käitumine. Kõige suurem probleem on see, et elama kõrvuti korterites ja põgeneda pole kuskile. Loeb filosoofilise sisuga raamatuid ja on seksuaalselt üliaktiivne ja väga vabameelne.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhopaatilised jooned alates noorukieast, sellest käitumisprobleemid.
Olemasolevaid probleeme on suurendanud-süvendanud alkoholism, sõltuvus alkoholist.
Kahe eelneva põhjal domineerib Manipuleerimine, kaaskondsetest mitte hoolimine, kirjutatud ja kirjutamata elunormide oluline eiramine jne.

Enda muutmine ja kasvatamine:
1) Psühhiaatri juurde ja ühiselt alkoholismile lõpp, kohe ja jäägitult - ei ühtegi tilka.
2) Psühhiaatri ja psühholoogiga korrigeerida-kujundada isiksuse inimlikke külgi, empaatiat. Elusihid paika!
3) Eesmärgid - mida saan kaaskondsetele anda, pakkuda, nende elu-olu edendada. Meie tunde tunnetamine-tähtsustamine. Esivanemad ju tänu sellele eluvõitluses toime on tulnudki.
4) Ainult koostöös on need probleemid muudetavad - koostööks peab Isiklik Soov ja Tahtmine olema.
Võimalused muutusteks on olemas.
5) Arst ei tee inimest terveks, tervemaks. Terveks-tervemaks teeb end igaüks ISE, spetsialistid annavad suuniseid jm vajalikku ja seda tuleb siis ISE ellu rakendada. ISE!
Jüri O.-M. Ennet