Väga tugev ärevus, paanika ja unetus 16.02.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen kimpus tugeva ärevusega. Olin pikalt ravil, 5 aastat võtsin mingit endokrinoloogi polt kirjutatud rohtu Fluanxol, tegi tuimaks ja otsisin abi alkoholist, lõpuks suurtest kogustes, lisaks suitsetamine, harva kanep. Siis lakkas see töötamast- tohutu ärevus, paanika. Sain uue arsti, Flux 40mg, korradasin terve elu ümber, kõik mõnuained kõrvale, liikumine, tervislik toit, terved suhted, psühhoteraaia, eneseabi jne- 2018 kevadel otsustasime arstiga võõrutada. Kuu pärast viimast tabletti tuli unetus- nii kui uinuma hakkasin, keha võpatas, peas käis nagu elektrisähvatus ja taolise unetusega maadlen tänaseni. Harva läheb natuke leebemaks, aga olen pikalt suures unevõlas. On tekkinud surnud ring- metsik ärevus enne uneaega ja unetusest tingitud jõuetus, ärevus. Olen sel teemal end palju harinud, aga paremaks ei lähe :( Nüüd sain teada, et olen rase, alles esimesi nädalaid.. aga enesetunne on kohutav, pea on mõtteid täis, isegi ei saa aru, mida mõtlen, kohati tulevad justkui mingid mälestustunded üles- kehas/peas tekib tunne kui olin 10 aastane, istusin poetrepil vms. Tunne, nagu aju ja keha ei allu enam millelegi. Loodan, et need segased mõtted, arusaamatus, mälestused on väsimusest. Proovin mõelda, et ma ei hakka hulluks minema, kuigi tunne on küll selline. Perearst soovitab K.Verniku uneraamatut aga tunnen, et selle une ümber on aastaid nii suur trall olnud, et iga “ekstra” tegevus juba suurendab paanikat. Nii kui uinuma hakkan, tuleb paanikahoog- justkui keha kardaks, et suren ära. Ma tahan VÄGA nautida oma värskelt avastatud “õnnistust” aga ma olen vaimselt nii kurnatud, et tunnen, et ei suuda end enam mõtete ja kehalõõgastamise ja aksepteerimisega aidata. Palun, mis ma teha saaksin, et mu keha ja vaim puhkust saaksid? Palderjan mõjub nagu kassile, aga kas saaksin end taimselt kuidagi nii ära rahustada, et veidi hirmust pausi saada ja pead mõtetest puhata? Ehk saan ilma antidepressantideta, et väiksel kodanikul mugavam olla oleks? Samuti, kas on võimalik, et mu närvisüsteem võib olla kunagisteat rumalustest püsivalt kahjustatud ja kas seljuhul on kuidagi võimalik sümptomid võimaikult talutavaks teha? Siiralt tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kukal, kael, õlad ja vööpiirkond-nn ristluu piirkond - on piirkonnad, mille silitamine-masseerimine rahustab. Käega, massaažiharjaga pead, kaela. Käterätiga õlgu, selga, ristluu piirkonda mõnusalt hõõrudes.
Neelamine rahustab, sooja joogi neelamine rahustab veelgi rohkem. Mõned ravi-teed kuumas joogis - jällegi neelamine annab põhiosa rahunemisele.
Vajalik on tekitada une-eelne rituaal: unepalvekene, unesalmikene jne.
Toidu mälumisel sugereerida endale positiivset: I-ga mä-lu-mi-se-ga muu-tun ik-ka .......
Ümisemine rahustab. Yogade AUM mantra töötab sellel põhimõttel.
Esivanematele Tänu! Esivanematelt saame mentaalset jõudu, energiat - nemad said eluvõitluses hakkama, - saame ka meie.
Ärevushood on Psüühilised, kehaliselt ebamugav, aga ei tapa.
Psüühiliselt - tunda rõõmu olemasolevast: elus - ole õnnelik, silmad näevad - ole õnnelik, saan liikuda - ole õnnelik, dementsust ei ole - ole väga õnnelik, oskad mõtelda-analüüsida - ole õnnelik, oskad lahendeid otsida-leida - ole õnnelik.
Seega - seda, millest rõõmu tunda ja õnnelik olla - on tublisti palju.
Idamaade tarkus: mees nukrutses, et temal ei ole uusi kingi...kuni kohtas meest, kellel e olnud jalgu!

Tegutse! Iga tera tervise varasalve tuleb kasuks.
Ohe rahustab,
laulmine rahustab.
Optimistlikku tegutsemist!
Jüri O.-M. Ennet