Vanaema muutunud välismääl töötades 08.12.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

67 a naine, töötab 6 a välismaal. Tööks on vanainimese "valvamine" 24/7. Tegema peab söögi, ülejäänud aeg vaba, kuid peab kohapeal olema. Lähedased märganud, et ta muutunud väga närviliseks. Iga väiksemgi asi ärritab väga tugeval määral teda. Kodus käib iga 3 kuu tagant. Nüüd on nädala kodus olnud ja ka kodus iga väiksem asi ajab teda närvi. Soovib elukaaslasest ilma nähtava põhjuseta lahku minna, tema rääkimis viisiks on muutunud karjumine teiste inimeste peale, talle öeldes, et lõpetagu karjumine, karjub tema tagasi,et teised hoopis karjuvad tema peale ja tema räägib rahulikult, lapselaste külla tuleku ajaks läks hoopis kodust ära ja tagasi tulles oli näha, et on rahustid võtnud. Ise ta ei tunnista, et on stressis ning närviline. Kuidas saavad lähedased aidata, et ta laseks endale antidepressandid kirjutada ja kodune õhkkond laheneks. Ette tänades.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimese hooldamine-valvamine on tõsine tegemine - ei ole julgust ühekski puhkehetkeks. Pole julgust ja pole ka oskust lühikesi puhkepause teha - nagu ema kuuleb lapse nutu ära, nii ka vanainimese häälitsuse peale hooldaja
kuuleb ja tegutseb. Seega puhkehetked.
Soojad joogid - teed! Neelamine rahustab, sooja joogi neelamine rahustab rohkem, kui veel mõni rahustav ravimtaim (apteegi vabamüügist, rahustav tee) tees on, siis on õige rada leitud.
Kas kodumaale kutsuda ei saa? Kodu ja lähedased...
Apteegi vabamüügis on Melatoniin - hea und soodustav ja selle kaudu rahustav arstirohi.
Midagi muutes olud lähevadki paremaks.
Head aastavahetust!
Jüri O.-M. Ennet