Asperger, ärevus, ATH 26.11.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Sooviks teada teie kui arsti soovitust ravimite valiku osas. Nimelt on kannatan sotsiaalärevuse all (ametlik diagnoos). Oma arst leiab, et oman lisaks kergeid pervasiivseid (Aspergerile omaseid) tunnusjooni. Ehk lühidalt öeldes - kõik, mis puudutab suhtlemist, on väga vaevaline. Lisaks aktiivsustähelepanu häire (hüperkineetilised häired), mille diagnoosi sain alles hiljuti täiskasvanuna. Igasugune pikemaajaline fokusseerimine on olnud eluaeg probleemiks+muud sümptomid, mis ATH'd iseloomustavad. 2019 algusest muutus keskendumine eriti problemaatiliseks. Võibolla see tuli osaliselt ka sellest, et teised ravimid (pregabaliin ja estsitalopraam) võtsid ärevuse pea täitsa ära - tekkis niiöelda ükskõiksus ja suurenenud tähelepanuhäired. Aga parem ükskõiksus ja suurenenud tähelepanupuudulikkus kui igapäevast elu takistav patoloogiline ärevus.

Hetkel olen saanud ravimite osas hea baasi - pregabaliin 150mg 1x päevas, estsitalopraam 40mg 1x päevas, vastavalt vajadusele ja päevale concerta 18mg-54mg 1x päevas.

Lähen arsti juurde tagasi uuel aastal. Põhiküsimus, mis on praegu tekkinud seoses nende ravimitega, on Concertat puudutav. Sooviks teiepoolset arvamust. Concerta pakub suhteliselt lühiajalist lahendust keskendumiseks. Samas on tegu kalli ravimiga. Ehk et kui tahta olla keskendunud terve päeva, siis olen võtnud concertat 1x hommikul (36 mg), lõunal 18mg ja õhtul kell 17 veel 18mg. Mõju on ühel tabletil ca 4h.
Kas oleks variant, et asendada Concerta Elontriliga? Soovin, et tablette ei peaks päeva jooksul pidevalt sisse võtma ja ravim oleks loomulikult soodsam. Concerta annab mõnusa sotsiaalse efekti - seda ei tahaks kaotada ehk Elontril võiks seda samuti anda. Kas teie praktikas on Elontril suurendanud patsientide avatust, julgust suhelda, ekstrovertsust...? Loen, et elontril on justkui kergemat sorti stimulant/AD ühes, sealt mul see hüpotees.

Tänud teie arvamuse eest

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Häire/haigus - konkreete inimene ja ravi - siin tuleb suurim olukorda parandav ühisosa leida.
Doseerida-tiitrida saame ravimi annuseid, nende võtmise kellaaegu. Ravimeid võtta erinevatel kellaaegadel, siis saab nende toimet paremini tunnetada.
Päevik siin oluline.
Oluline on enesetunne, töövõime, inimsuhtlemine - mis teie elukutse-töö juures oluline.
Kui ainult arstirohu peale loodame, siis jääb suur osa võimalustest kasutamata. Harjutused, et pingeid maandada, harjutused, et neid ärevus-olukordi võtta kui karastust - seda nii reaalselt-meelega rakendada, järkjärgult nagu karastaja karastab end järkjärgult ja 3-4 kuu pärast on talisupleja. Sama printsiip.
Kasuks tuleb ka nn ideomotoorne treening - mõttes visualiseerida ja harjuda-treenida neid olukordi.
Suhtlemist samuti.
Head harjutamist, koostööd raviarstiga.
Jüri O.-M. Ennet