Närvid hakanud mõjuma südamele 30.05.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Minul on probleem enda tervisega. 2018 aasta oktoobris tekkisid mul ärevus- ja paanikahäired. Olen üritanud sellest pigem üle olla ja olen siiamaani päris hästi hakkama saanud. Mingi 2-3 nädalat tagasi hakkasin ma tundma mingisugust vappumist enda rinnus ja käisin sellest pereõele rääkimas ning seal öeldi, et kõik korras ja see on healoomuline. Hakkasin katsuma pidevalt pulssi ja seal on tunda, kuidas süda teeb kiiresti 2 lööki järjest, siis väike paus ja hakkab uuesti normaalselt lööma. Mida pingelisem olukord, seda rohkem ta seda teeb, vahepeal teeb ka mitu korda järjest. Ükspäev viskas mu paanika nii suureks, et läksin emosse EKG alla ja seal öeldi, et teeb vahelööke ja see healoomuline. Tunnen seetõttu rohkem, kuna mu keha on pinges ja pikaajaline pinge võib tekitada rütmihäireid. Ma olen nii mures, et äkki juhtub midagi hullemat. Kas see tulebki närvidest?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Südame rütm sõltub ka hingamisest - kutsutakse respiratoorne arütmia. Seline arütmia on kõigil, aga tundelisema hingeeluga inimesed seda tunnevad, teised seda ei pane tähele.
Kui teha regulaarselt kergeid kehalisi harjutusi, siis organism ise reguleerib end selliselt, et psüühika rahuneb, vähenevad ka kehalised pinged ja ülemäärane kehategevuse jälgimine ja mõõtmiste-uurimiste-kahtlustamiste rakendamise vajadus.
Alusta jalutuskäikudest.
vt varasemaid soovitusi, leia endale sobilikke ning rakenda neid.
Respiratoorne arütmia on kõigil, aga kõik ei jälgi, ei mõõda, ei kahtlusta tervisehäiret, mida ei ole.
Harjutamine teeb asjad korda.
Jüri O.-M. Ennet