Ärevus ja tasakaaluhäire 02.05.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on tugev ärevus peaaegu iga päev. Kuna tean, et mul pole põhjust ärev olla, siis olen õppinud end kontrollima ja mitte piirama oma tegutsemist. Teen just seda mida kardan.
Hirmu tekitab olukorrad, mis nõuavad seltskondliku läbikäimist. Kardan inimeste eelarvamusi. Tekib tugev tunne, et olen väga nõmedalt käitunud, kuigi ei ole. Isegi kui kõik läheb hästi, siis ei saa ma peast mõtet, et äkki ma ikkagi tegin midagi valesti ja olen teiste silmis mingi veidrik. Tugevam ärevus kaob kas järgmiseks päevaks või ülejärgmiseks. Teised teavad mind seltskondliku, rõõmsameelse ja hea suhtlejana.
Tavaliselt ma ei muretse mingi tegevuse ajal vaid enne ja pärast. Muudkui analüüsin tulevat või möödunud tegevust. Vahel valan pisaraid. Tunnen end hästi vaid inimestega, kellega on mul tekkinud turvaline kontakt. Ka suuremad seltskonnad tekitavad ärevust. Ma võin vabalt suure seltskonna ees rääkida, kuid pärast, kodus olen täiesti läbi.
Suuremad madalseisud, kus tunnen iga päev tugevat ärevust ja väärtusetusetunnet, kestavad paar-kolm kuud. Raskematel hetkedel ei taha ma isegi olemas olla. Ainult kõvasti pingutades, ronin sellest madalseisust välja. Olen õppinud oma ärevust kontrolli alla saama.

Viimasel ajal on mul süvenenud tasakaaluprobleem. Mitte tugev, kuid on näha, et ma ei kõnni päris nii nagu terve inimene. Nagu oleks kergelt purjus inimese kõnnak. Kui vaatan puude latvu, kasvõi korraks, kaotan mingil määral normaalse tasakaalu. Tunnen end kindlamalt, kui kellegi käest kinni hoian. Ka kuulmine on muutunud kehvemaks. Tugeva stressi korral tekivad mul mõttelüngad, mäluprobleemid, valud rinnus, pea käib ringi ja olen keset päeva väga unine, motivatsioon on olematu.
Kas ärevus võib olla tasakaaluprobleemi põhjuseks?

Minu emal ja vennal on sarnane tasakaaluprobleem. Kumbki neist pole ülekaalus ja on füüsiliselt aktiivsed. Emal on vanusega tasakaal üha halvemaks muutunud. Juba 50a ei suutnud ta käia sirget joont mööda või ühel jalal seista. Isegi siis hakkas taaruma, kui kuskilt kinni hoidis. Mina ei suuda käia täis kohvitassiga, ilma et sealt midagi üle ei loksuks.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Tasakaaluprobleemid - mida arvab kõrvaarst - tasakaal ju eelkõige keskkõrva funktsioon.
2) Mida leiab perearst - vererõhu kõikumised kõrgustesse või sügavustesse (liigselt madal -hüpotoonia) annab tasakaaluhäireid.
3) Kui need arstid vajalikuks peavad neuroloogi konsultatsiooni, siis neuroloogi jutule.
4) Proovige minu palveharjutust, alustage sellest Tukkuva Kutsari Asendist.
Esimene Palve – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus.
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht, seega pikk-pikk sirutus).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.

Harjutuse eesmärk: reguleerib aju verevarustuse protsese, reguleerib-treenib tasakaalukeskust (keskkõrva piirkonnas), parandab vaimset töövõimet, keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestamine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu. Näites teed 5 korda sirutust-painudtus ja siis kuni minut pausi. Ja selliseid seeriaid 4-5.

Tukkuva Kutsari Asend.
Eakad või teatud peaga seotud probleemid –siis teha seda istudes: ringutus-sirutus ja siis painutus ette, toetus küünarnukkidega põlvedele – asendisse „tukkuv voorimees“, - lõõgastub kukal, kael, õlad ning vöökoht. Sealt tagasi (käte toetuse abil) istuvasse asendisse.

Iga tera tervise varasalve tuleb kindlasti kasuks.
Tegutsemine parandab, tugevdab!
Jüri O.-M. Ennet