Kas skisofreenia ja ärevushäire on päritavad? 13.01.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 30 aastane noor naisterahvas ja mul diagnoositi 2006. aastal skisofreenia. Kõik sai alguse mu isa surmast 2005. aasta sügisel. Vähemalt ma ise ja ka ema arvab seda. Mulle on öeldud, et mul ongi soodumus skisofreeniale ehk siis nõrgem närvisüsteem kui teistel. Samuti on öeldud, et mul on ajus mingi filter nõrgem mis laseb alateadlikud mõtted ajju. Kas need väited vastavad tõele? Minu elukaaslasel on diagnoositud ärevushäire. Tahaks veel teada, et kui tõenäoline on, et meie lapsed võivad pärida skisofreenia ja/või ärevushäire?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Skisofreenia ala-rühmi on palju ja palju on skisofreenseid (skisofreensete tunnustega) häireid, mis ei ole skisofreenia. Seega - diagnoosi osa vajab täpsustamist.
Skisofreenia pärilikkuse küsimused on käesoleva ajani lahtised ja nn pärilik komponent, et pärilikkus ja haigus jätkub - seda käesolevalt ei ole täpselt teada.
Koos raviarstiga on vaja mõelda sellele, et need arstirohud, mida võtate ja võtma peab, et kuidas need lootele-rasedusele mõjuvad.
Ärevushäireid on väga paljudel ja võib küllaltki suure tõenäosusega öelda, et nõrgemal kujul puutub sellega kokku Iga Inimene. Siin esiplaanil eluviis, kohanemine sotsiaalse keskkonnaga, pingetest vabanemise tervislikud oskused (mitte alko-narko ained).
Ajaloos suurmehi/naisi küllaga, kelledel esivanemate hulgas vaimu-häirega inimesi - A. Schopenhauer, Fr. Nietzsche.
Koostöö raviarstiga,
tervislikud eluviisid ja siis selgub ka otsus.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet