haiguslik ärevus ? 14.12.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere dr. Ennet.

On tunne ,et vajan vist nüüd mingit depressiooniravi. Olen seda teemat lükanud kaua edasi ,aga paremaks ei lähe. Ei armasta mingeid sedalaadseid ravimeid aga kui see on ikka vajalik siis ju peab. Ametilt olen ise anestesist aga mis puutub depressiooni ,ei tea ma eriti midagi. Nimelt viimane 2 aastat juba on mul raskusi magama jäämisega ja igasugu mõtetega öösel.Püüan leida lahendusi olukordadele tööl ja ka kodus. Tööl läheb hästi ja kolleegid on toredad aga paar kolleegi on mulle mõnikord küsinud ,et kas ma nö stressan. Ise ei saa aru aga ju siis nii on. Ka süda hakkab mõnikord pekslema järsku....Mingeid foobiaid ma endal ei tähelda aga paar korda on juhtunud nüüd ,et kardan kinnises ruumis olla.Kord jäin autosse ja mees pani kogemata ukse lukku nii et ma ei saanud välja....ja siis oi oi ...imestan isegi-mul tekkis paanikahoog....tundus ,et lämbun....see oli hirmutav....ja ka ostukeskustes hakkab halb.....nagu minestaks. Lähen niikuinii varsti ka perearsti juurde oma käeluumurru asjus aga kas peaksin temaga ka sellest rääkima..? Ta on väga tore tohter aga jah tema küsimus on alati vaid et mis teema ja mida ma soovin...Paluks andke mulle nõu mis rohtu võiks kasutada ,midagi kerget aga ikka sellist et saaks tööl ikka käia....

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Meie Tartu kooliperioodil ärevushäireid ei olnud ja neist seega ka ei räägitud-õpetatud. Tänapäeval on seda probleemi palju, kordades rohkem kui oskame arvata.
Seega - ärevushäire annab endast märku.
Perearstile ikka rääkige.
AD - soovitan Mirtazapin´i 15mg (hea AD, sisepingete vähendaja, trankvilisaator, a/v-st ergutav ning v. hästi und soodustav), õhtul tund enne und.

Haiguse dünaamika (häirete teke) on astmeline: emotsionaalne, psüühiline, kehaline ja sotsiaalne (iga järgnev sisaldab eelnevat. Seega ka ravi peab sisaldama neid ja sotsiaalne toime on olulisim.
4) Me oleme sotsiaalsed oma bioloogiliselt olemuselt ja ajalooliselt arengult ning need agensid (sotsiaalsed mõjufaktorid) on meile olulisimad oma mõjude poolest. Seega - ühiskondlik aktiivsus on üks ja oluline valdkond. Õigus ja õiglus ühiskonnas - siin on see asja tuum, asi iseeneses - Ding an sich.
vt varasemaid ja vajalikud asjad panna praktikasse!
Kõik on oluline. Iga tera tervise varasalve on kasuks!
Talvise pööripäeva (21.12.2018) tervitused! Õige aeg ka enda tegemisi muuta!
Jüri O.-M. Ennet