Aktiivsus- ja tähelepanuhäire 28.10.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 27 aastane noormees. Olen hea tervise juures, terve elu tegelenud spordiga, ettevõtja, abikaasa ja isa. Ei suitseta ja alkoholiga probleeme ei ole.

Minu mure sesineb selles, et mina, minu vanemad,sõbrad ja kaasaarvatud naine arvavad, et mul on aktiivsus- ja tähelepanu häire.

Lapsest saati olen käitunud natuke teistmoodi kui teised lapsed.
Nimelt niikaua kuni ma mäletan, siis kõik mu vanemad ja vanavanemad on öelnud, et poiss ei püsi paigal ja keskenduda ei suuda millelegi. Tõsi. Koolis mul olid keskmisest halvemad hinded, mul oli väga raske ennast läbi ajada ja kõik õpetajad arvasid, et ma olen lihtsalt laisk. Kuid samas olen väga loominguline ja tänu sellele rahulolematule iseloomule olen suutnud elada põnevat ja küllusliku elu.

Ma olen suutnud esimesed 25 aastat oma keskendumis probleemiga suht edukalt toime tulla. Käisin rutiinselt trennis, töötasin, elasin aktiivset sotsiaalelu.

Kuid peale 26 eluaastat hakkasid asjad laiali jooksma. Ma tunnen, et mul ei püsi enam asjad meeles, minu mõtted peas ei ole enam õiges järjekorras ja selline tunne, et mul oleks peas koguaeg üks suur müra. Asi on muutunud niipalju, et on hakanud minu igapäeva elu segama.

https://peaasi.ee/mis-on-aktiivsus-ja-tahelepanuhaire/
Siin leheküljel testi tehes on tulemus 20/26'st

Paljud ATH tunnused pingestavad suhet elukaaslasega ja tahakski teada, et kuidas edasi minna?
Kas mul on vaja ravi või ravimeid?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõigepealt diagnoosi küsimus.
Hüperkineetilised häired on lapseaeas alanud häired, nad on selliselt häirivad, et vajatakse korduvalt abi lastepsühhiaatri juures,. Nad on sellised, et seni teie poolt saavutatud eraelu- ja töövaldkonna tulemused oleksid jäänud tunduvalt "kõhnemaks".
Seega - diagnoosi ise ei maksa panna, vajalik psühhiaatriga koostöös see diagnoos täpsustada. Küsimustikust üksi ei piisa, vaja on näha tervikpilti.

Praegused mured: Ma tunnen, et mul ei püsi enam asjad meeles, minu mõtted peas ei ole enam õiges järjekorras ja selline tunne, et mul oleks peas koguaeg üks suur müra.
Siin mitmeid võimalusi.
Esimõttena kerkib esile Üleväsimus, puhkepäeva neurooos - ei oska ja ei julge end lõdvaks lasta, puhata, olla Ise.
Teiseks.
Oskamatus pingeid maandada - käesolevad sportliku tegevused on rutiinsed ja rutiin tekitab lisapingeid. Siin võimalused:
a) kehalisel tasandil harjutused,
b) spetsiaalsed lõõgstavad harjutused,
c) meditatsiivsed, biblioteraapilised, pillimäng jne - teie isikupära arvestav. Julgus ja uhkus olla ISE.

Selline ma oma põhiolemuselt olen ja olla tahan.!

Kolmandaks.
Päevik ja sinna oma kogemus kirja - iga tera tervise varasalve on kasuks. Positiivne pihtimine! päevikusse. Positiivne kirja.
vt varasemaid, leia endale sobilk ja praktiseeri.
Koostöö psühhiaatriga - siis selgub kellega veel (vajadusel) konsulteerida.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet