Lapse uneprobleemid 01.09.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Meie probleem on selline, et laps kardab magama jääda. Alguses ei olnud hirm nii suur, laps läks õhtul ise enda tuppa, mees luges raamatut ning laps jäi magama, võibolla kord kuus oli tal hirmus uni ja pidi meie tuppa magama tulema. Nüüd on, aga umbes pool aastat kestnud kohutavad hirmud, mis aina suurenevad. Elumuutust pole toimunud, suuri tülisi ka mitte, kõik on nii nagu enne ja last pole traumatiseerinud midagi. Alguses läksime last lihtsalt öösel lohutama, edaspidi ei aidanud ka see ning nüüd magab juba mõni kuu meie toas (laps on 7 aastane). Kui enda toas veel magas, siis olukorra hullenedes hakkas unes röökima, rääkima, nutma, karjuma ning hommikul ei teadnud ise sellest midagi. Hetkel on läinud hirmud ka päevale üle, laps lihtsalt ei julge üksi olla ning kui peabki kasvõi hetkeks üksi jääma (mina/mees/vennad on teises toas), siis muutub laps murelikuks. Öösel hetkeks üksi jäädes tabab teda kohutav paanika. Lootsime, et see on teatud periood, kus laps selline on nagu ta vendadelgi, aga tema olukord muudkui hulleneb. Nüüd poetas mulle veidi aega tagasi, et kardab, et üksi jäädes tulevad nurga tagant koletised välja. Lapsel endal probleeme sõpradega pole ning kodus on ka kõik korras.
Loodan, et oskate aidata
Aitäh

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Andke võimalus teie toas magada. Teatage, et teil sellest hea meel.
Kõik rahustavad ettevõtmised on kasuks - rõõmsameelne kodukliima.
Une-eelsed rituaalid: meeldiv vestlus või mõne toreda muinsjutu lugemine, pea silitamne jne.
Sobilikud on rahustavad teed - seda nädalapäevad juua.
Mõnus kehaline aktiivsus.
Ühises vestluses leida Lapse soovid, huvid ning neid takistavad tegurid.
Parimate soovidega
Jüri O.-M. Ennet