Vanainimene, kes on üleelanud kaks insulti, vanus 87. 07.08.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Poeg hooldanud ema 8 aastat. Tööl käia pole olnud võimalik, ema vajas ööpäevaringset valvet. Ema sõimas, manipuleeris, miski polnud hea, miski polnud kunagi õigesti tehtud ja kui ei tee - ajas majast välja. Viimasel ajal ema hakkas salaja jooma oma kompressi viina. Käskis võõrastel tuua, omad ei toonud. Siis eriti kuri ja kõik röövivad tema asju ja peksavad. Suurenesid kukkumised ja pidevalt sinikad. Kui poeg vastu rääkis, et tahab ka oma elu ja on mingid soovid, siis kutsus politsei ja kui on pojal lõhnad juures, siis viiaksegi ära. Ema ütleb, et las olla, küll hommikul tagasi tuleb. Poeg ei võinud kusagil käia, ega ka temal keegi külas. Pidi kõik soovid kohe täitma, muidu oli poeg halb. Poeg on rääkinud arstiga, küsinud nõu sotisaaltöötajatelt. Nüüd on asi nii, et need väljakutsed on viinud poja arestimajja. Ema süüdistas jälle röövimises ja peksmises. Ema andis tegelikult enda pesemise eest raha pojale ja sinikad on enda kukkumisest ning ka öeldud kiirabi väljakutses, et: "vanad hematoomid, jutt segane-kas luulud?, hematoomid, vaskulaarne dementsus jne " Uurija ja kohtu jaoks on poeg peksja-lähisuhte vägivald, aga seda tegelikult ei ole. Tervisekontrollist keeldusid-ema terve. Kes emat ja poega tunnevad on pettunud, et kui poeg abi vajas selles osas, ei aidanud keegi ja nüüd on ema ütluste põhjal süüdi ka. Ema, kui aru sai, et poeg ei tule koju ja tema on süüdi, siis ainult nuttis ja lubas ennast tappa jne. Kirjutas kirju nii uurijale, prokuratuuri kui kohtunikule, aga neid ei võetud arvesse. Midagi ei oska teha ega tea kuhu pöörduda?
Küsimus on selline, Teie kui kogenud arst - mida ütleb Teile ema selline käitumine, mis toob endaga kaasa 2 insulti (millised muutused käitumises) ja muidugi kas vanus ka mõjutab. Kas oleks pidanud tegema emale tevisekontrolli?
Sest poeg ei ole tõesti süüdi, keegi tuttavatest ei kahtlegi. Nemad ei pidanud emaga üle poole tunni vastu, sest ema hakkas juba süüdistama varguses ja oli kiuslik, kuri. Mida Teie antud olukorras teeksite või on olnud kokkupuude sellise teemaga?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Insult - aju verevarustuse häire ja neuroloogilised ning psüühilised häired tekivad nö koheselt: ei saa rääkida, jäsemete halvatused jne. Võimalik ka rida psüühikahäireid - tekivad kiirelt-koheselt.
Selle baasil võib tekkida ka vaskulaarne dementsus e mälu, mõtlemise jm psüühikaprobleemid.
Seega - aju orgaaniline kahjustus ja see tingib häired.
Aga terve rida aju orgaanilisi häireid ei pruugi olla seotud peaajuinfarktiga, kuigi ka verevarusutse häired ajus.
esiplaanil on psüühikahäired: kahtlustamine, süüdistamine, "varastavad" kiusavad, kõikvõimalikud süüdistamised ...
paranoia.
Psüühikahäirete raviks head rohud olemas - psühhiaatri jutule, kirjutab rohu.
Peaajuinfarkti jääknähud - siin vajalikud harjutused, võimlemised, taastusravi jne - insulti ravinud neuroloog annab juhiseid.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet