Ärevushäire/sotsiaalfoobia ja minestamine 27.04.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Olen algklassidest saati kippunud minestama just sotsiaalsetest situatsioonides - klassi ees vastamised, arsti juures käigud, juuksuri juures, lastevanemate koosolekul jne. Psühhiaatri poolt pandud diagnoos ärevus ja paanikahäired ja sotisaalfoobia. Ise olen aga lugenud, et ärevikel on võimatu minestada, kuna ärevas situatsioonis vererõhk tõuseb, minestamisel aga vererõhk langeb. Isegi perearst vaidles muga ükskord sel teemal, et pole võimalik. Ometigi minuga see juhtub. Muu tervis on korras - EKG ja peakompuuter tehtud. Minestamine leiab aset AINULT pingelises ja sotisaalses olukorras. Kas olete oma praktikas veel selliseid patsiente kohanud, kellel ärevusest minestus peale tuleb? Milline oleks tõhusaim ravim sellist sorti ärevushäire vastu?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

vt ärevushäirete/paanikahoogude kõrvaldamise harjutusi eelnevatest otsinguga.
Ärevushoogude korral annab endast tunda tundelisem valdkond - teil siis valdkond, mis minestamise tunde ja olukorraga seonduv on. Seega aju verevarusutse regulatsiooni on vaja veidi harjutustega nö treenida.
Ortostaatilised (kehaasendi muutused) harjutused siin suuresti kasuks.
Püsti - istuda - lamada - jalad lae poole - puusa ülesse (turiseis) ja vastupidi tagasi. Nüüd aju verevarustuse regulatsiooni me treenimegi.
Mugavam on minu Palve esimene samm.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht, seega pikk-pikk sirutus).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestumine ja hingeelu rahunemine. Aju verevarustuse regulatsiooni treening.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Sellest alustada!
Jüri O.-M. Ennet