Sotsiopaat/depresioon/une puudus/keskendumise häired 22.11.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, olen väga pikalt vältinud abi küsimisest/otsimisest. See mure vaevab mind vähemalt 7 aastat ning ma näen kuidas see minu lähedasi mõjutab (osaliselt liiga hilja). 15 aastaselt kuni 17 tegin ma tahtlikku enesevigastamist ja olid suitsiidsed mõtted (tänu õnnele ma seda lõpule ei viinud). Tol ajal saadeti mind psühhiaatri juurde kuid ma oskasin väga hästi valetada nii et öeldi et kõik on korras minuga. See viha mis mul enda vastu oli on ajaga muutunud teiste vastu ning tihti peale olid mul agressiooni "plahvatused" (pole kunagi inimest löönud) mis on põhjustanud sügavaid arme ja kord pidi kõõlust opereerima. See faas lõppes kusagil 19 aastaselt ning nüüd ei tunne ma väga emotsioone. Inimesed kes mind tunnevad ütlevad et teen palju nalja, kuid need kes mind hästi tunnevad teavad et ma olen "tuim" ja et minu käitumine on kui fassaad.(19-21aastaselt olin palgasõdur, mis ei olnud eestis). Nüüd käin ma ülikoolis ning töötan samal ajal kuid mure on süvenenud, depresioon vähemalt kord kuus, keskendumise häired ja unepuudus. Lisaks kardan et olen sotsiopaat kuna vastan täpselt selle kirjeldusele. Ma tahan seda kõike muuta aga ei tea kuidas ning see jutt on vaid väike osa.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimene on loodud siia Ilma selleks, et saavutada oma eesmärk (... ja olla õnnelik). Ja kõik siin Maailmas on loodud selleks, et saavutada see eesmärk. Osa asju (mis viivad sellele eesmärgile) on kasutamiseks. Ja teised (mis eesmärgile ei vii) on selleks , et neid vältida.
Ja eesmärke on kaks:
a) Suur-Vanker e.töö-elukutse, milles oled andekas-geniaalne. Igaüks on mingis valdkonnas seda. Otsi, leia ja mine oma erialaga Õnnemägede suunal.
b) Väike-Vanker e eraelu/pereelu. Kui need eesmärgid leitud, siis on pingutused-probleemid heaks karastuseks, eneseusu kergitajaks.
Ja uni:
1) Psühhiaatri jutule ja saad rahustava-uinutava toimega antidepressanti. Seda võetakse õhtul tunnike enne uinumist.
2) Usurahvastel on õhtupalve - see oma olemuselt rituaal. Seda rituaali annab ka ise tekitada. Oma patsientidele soovitan seda selliselt: Õhtul rahustava rohu võtmise järgselt teha rituaalset harjutust (Harjutus ka ise on rahustav, pingeist vabastav - minu Palve-Meditatsiooni esimene samm). 3-4 nädalaga kujunebki välja sobilik tingitud refleks e tingitus. (vt varasemast nn Pavlovi refleks, Enneti rituaal) Paljudel on see välja kujunenud endalegi märkamatult: lastele unelaulukene, lehekülg raamutust lugemist, mõned rituaalsed tegevused jne.
3) Inimese elu on nagu külakiige - tahame teda rohkem Une-Mati suunas lükata, siis vaja seda päeval Aktiiv-Mati suunal tegutsema panna. Seega Päevane aktiivsus, kehaline tegevus oluline. Jõukohane loomulikult. Päeval ka Lõõgastusehetked!
4) Päevarežiim korda.
5) Apteegi vabamüügist saab abilisi.
6) Iga tera Tervise Varasalve on hea - suur/väike printsiip siin ei kehti.
Koostöö Psühhiaariga, saab konkreetseid juhiseid, vajadusel arstirohtu abiks.
Rohu toime 1/10, harjutused 9/10. Loodame tavaliselt liigselt arstirohule.
Rõõmsameelselt elada,
Jüri O.-M. Ennet