Pidev viha/mitte sallivus ühiskonna inimeste vastu, paanika ja ärevus hood,depressioon, 30.10.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Väga pikemat aega viha/mitte sallivus inimeste ja selle vastu, kuidas see maailm "töötab"/toimib. Vihaseks ajab juba see, et enamus inimesi on minu silmis täielikud lambad ning inimesed nagu üldse ei kasutaks oma aju ja juba see, et nad suu lahti teevad ja millestki seosetust räägivad(tänapäeva trendid, tähtsusetud "uudised" v mingi muu ajupesu, mis nad kuskilt sotsiaalmeediastv telekast kuulnud on) ajab vere nii keema, et mõnikord on raske isegi ennast vaos hoida ja midagi mitte öelda/kommenteerida. Lisaks vahest harva esinevad paanikahood. Veidikene tihedamalt külastavad mind ka ärevushood. Ei oskagi midagi enam mõelda, kas asi on minus või see olukord ongi siin maailmas nii lootusetult õnnetu ja kurb nagu mulle tundub.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mõnede inimeste ühiskondlik närv on väga-väga tundlik ja ühiskondlik jaburus haavab seega liigselt. Asjaolusid võtta mänguliselt - elu ju näitemäng suuresti ongi. Mängutüki tekst selline, et osa on Jobukesed - las nad siis mängivad seda rolli siin elu näitemängus. Sinul on oma roll ja oma rada ning seda ära silmist lase. Näitlejad ju laval tülli ei lähe, nad näitlevad tüli jne. Võta Mänguliselt.
Emotsioone vaja kontrollida, seda saab treenida ja harjutada: terves kehas tervem psüühika, emotsioon, enese juhtimine.
Paanikahoogude kohta eelnevates palju kirjutatud - vt otsinguga.
Soovitamast ei väsi enda Plavet - praktiseerind seda igapäevaselt aastakümneid. Mõjub, hästi mõjub.
Oluline on une-eelne rituaal – lastele muinasjutud, usklikule unepalve, biblioteraapiline võte jne. Mina olen aastakümneid kasutanud ja ka abivajajatele soovitanud nn Enneti palve esimest osa.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutan-sirutan end Taevatähtede poole, Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus. Rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka vöö piirkond.
Lõdvestub kogu keha! Rahuneb psüühika, rahunevad mõtted.
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma pingetest vabanemine, lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, rõõmsameelselt. Alustan 3-5 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu.
Päevik ja analüüs annab sulle häid juhiseid - oled endale juhendaja, Treener!
Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet