Ärevus ja gastriit 29.08.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mulle on diagnoositud ärevushäire, millega on kaasnenud ka hulk kehalisi kaebusi. ( kõhuvalud, tuksed/tõmblused, hulluks minemise tunne, külmavärinad). Olen hirmust käinud kõikvõimalikel uuringutel( kõhukoopa uh, kilpnäärme uh, vereanalüüsid, südameuuring, koormustest, kurguarst). Lõpuks käisin ära ka gastroskoopial, kus öeldi, et mao limaskest on minimaalselt hüpereemiline. Diagnoositi refluks, gastriit. Mainin, et olen ka teinud proovi h.pylori bakterile, mis olevat negatiivne. Kuidas saada lahti gastriidist ning refluksist, mistõttu on ka valus hingamine. Toiduga olen tagasi hoidnud, kuid ei jõua terve elu olla söömata "häid" asju. Tahaksin elada normaalselt ning süüa nii nagu varem. Samuti mainin, et see kõik lõi välja väga äkki( seoses ärevushooga?), pingelisel eluperioodil. Koolis on samuti väga pingeline õhkkond, meeletult pikad päevad, samuti kogen pidevat õpetaja terrorit.( Seda kõige otsesemas mõttes) Olen koguaeg olnud korralik, kohusetundlik õpilane ning hinded on olnud korras, kuid nüüd- gümnaasiumi lõpuklassis tunnen , et lihtsalt enam ei jaksa- meeletu kurbus, pinge, ärevus jne. Mulle on soovitatud minna psühholoogile ning samuti vahetada kooli, kuid pelgan suuri muutusi, mis tähendaks, et peaksin uuesti otsast peale hakkama kõige sellega harjuma. Koguaeg elan hirmus, et mul hakkab jälle halb( nagu suvel kui kõik mu tervisehädad välja lõid). Olen ka üsna suur muretseja iga pisema asja pärast- kõik peab olema selge ja planeeritud. Mul on tunne , et lähen hulluks seal koolis neid inimesi nähes. Mu suurim soov oleks see kool ära lõpetada elusa ja tervena. Tahan ennast tunda endiselt. Seepärast pöördungi teie poole abipalvega, sest ei oska enam midagi teha. Samuti sooviks teada, kas kõrvetised, gastriit jm. valud kaovad, kas see on väga ohtlik, kas need tulenevad ärevushäirest? Mainin ka seda, et koolis lõunat tihti ei söönud, ka see võib olla selle põhjuseks..Kuid kumb on tõenäolisem? Olen väga palju lugenud teie soovitusi ning neid ka proovinud, suvel, kui kõik mu terviseprobleemid algasid, kuid nüüd- kooli alguses on kõik jälle hall, pingeline, meeletu kurbus...Kuidas edasi?
Tänud ette!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Närvipinged ja magu on oma tegevustes ühendatud. Seega - esiplaanile närvipingete maandamine ja tervise tugevdamine, siis rahuneb ka magu.
Refluxil on teised mehhaninsmid - siin vajalik hommikuti tabletti võtta (Controloc jt) ja dieet, et rasvas praetud toitu vältida, mõnel ka saiatooted vastunäidustatud jne. Ise tunnetad ja teed endale õige dieedi.
Keha on sul praktiliselt terve - uuringud ju seda näitavad. Oled liigselt hingeline, võtad liigselt palju südamesse - siit siis need ärevused-paanikahood.
Õpetaja on närviline ja tal raskused enda elu korraldamisel - seetõttu mõned neist alateadlikult oma pingeid koolilaste peal maandavadki. See on tema traagika ja seda endale südamesse ära võta.
Paanikahoogudest kirjutatud palju (vt eelnevaid) ja sellega-harjutustega tegeleda.
Minu palveharjutust tee päeval mitmeid kordi, kindlasti õhtul enne magamaminekut.
Harjutused, kehaline aktiivsus, tervislik elurežiim.
Päevik, et tarkused-soovid silme ees.
Jaga oma muret ka Esivanematega (Ema, ...), kellega sul hea klapp!
Tegutse rõõmuga, koolitükke võta sportliku mõnuga, tunne rõõmu sellest, mis sul on!!! Elus, näed-kuuled, liigud, oskad mõelda, võimalus koolis käia jne.
Iga tera tervise varasalve tuleb kasuks.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet