Kas tõesti ärevushäire? 18.07.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen hädas oma tervisega. Nimelt algas kõik alakõhuvaluga paremalt poolt. Hiljem hakkas väga halb..süda oli paha, kloppis (pulss 140). Läksin emosse, kus tehti vereanalüüs jm ning kõik oli ok. Järgmisel päeval lisandus vappekülm(vappumine, värisemine), iiveldus. Järgnevad päevad üles ärgates oli väga halb olla, just hommikul, kuid õhtupoole läks enesetunne pisut paremaks. Iga hommik süda klopib, mis takistab mind edasi magamast. Nädal aega oli üsna normaalne olla, kuid nüüd jälle algas kõik värisemisega ja on tunne nagu oleksin uuesti alguses tagasi. Vahepeal tekivad mingid hood, kus tunnen, et nii halb on olla, et ei tea kuhu joosta-surmahirm, et ei tea mis mul viga on. Perearst soovitas hakata võtma AD ning arvab, et mul on ärevushäire, kuid kahtlen ja mõtlen kas mul ikka on neid vaja, olen käinud ka südamearsti juures, kilpnääre ok, kurgu-kõrva arst ütles, et mul on refluks, kuid ka see võib tekkida ju suurest närvitsemisest, ning parema poole alakõhuvalu on justkui asendunud maovaluga, samuti on rinnus valu. Tunne nagu oleksin koguaeg vati sees ajab mind hulluks, lisaks pidev ebakindlustunne, pea on imelik, süda paha. Kaebused on kestnud u. kuu. Samuti on seljataga üsnagi pingelised ajad.
Kas tõesti on see ärevushäire ning mida peaksin tegema, et oleksin jälle endine?
Tänud ette!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psüühilised pinged kutsuvad esile kehalisi kaebusi - nn psühho-somaatilised häired. Selles ka magu, kõhuvalu, südamekaebused, hirmud, ärevus jne.
Ja ärevushäiret on ka.
Mida teha?
1) vt stressist, psüühilistes pingetest vabanemise soovitusi,
2) vt ärevushäirete valdkonna soovitusi.
3) väike kuur AD tuleb kasuks.
4) teadmised tuleb ellu rakendada, muidu muutusi paremuse suunal ei tule.
igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet