Emal depressioonist tingitud alkoholism 26.05.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Mu emal on pikemat aega napsutamisega probleeme, kuid ma saan aru, et see on depressiooni tagajärg. Ta on loomult seltskondlik ja tore inimene, kuid alkoholi tarbimine on muutunud koduseks ja igapäevaseks (ei saa aru kui tihti, sest ta peidab joomist). Ise ta eitab probleemi (alkoholismi) ning kui keegi sellest juttu teeb, siis muutub ta kohe vaenlaseks. Ma olen väga mures, kuna tal on mitmed terviseprobleemid - räge paistetus näos, käed värisevad, seedehädad, rasked unehäred jne. Inimene kustub mu silme all... ta nõustub, et tal on depressioon, on selleks saanud perearstilt antidepressante (tema sõnul ei tööta), kuid ma arvan, et tema napsutamine on nö enda ravimise meetod - nii saab tundeid alla suruda ja elu tundub veidigi parem. See omakorda süvendab depressiooni, tekitab juurde tervisehädasid jne.
Asi on läinud nii kaugele, et tegemist pole enam vaid peresisese probleemiga. Isegi ema sõbrad on väga mures. Joomine nö paistab välja ja mõjutab kõiki eluvaldkondi.
Lisaks veel infoks, et isa aitab sellele kaasa, nad koos tegelikult tinutavad, kuid isa on nö toimiv alkohoolik - käib tööl ja on tegus. Emal löövad lihtsalt probleemid palju tugevamalt välja. Nad on väga lähedased ning isa kaitseb ema. See on alkoholiprobleemi eitamine, nad ise sisendavad endale, et tegemist on erinevate haigustega, mida tuleb testida (paistetus on allergia, värisemine Parkinson jne).

Kuidas saaksin ema aidata? Alustaksin emast, kuna ta olukord on väga hull. Kas on kohta, kuhu ma saan ta viia depressiooniravile, kuid mis tegeleks ka alkoholismiga? Ise ta nö viinaravile eluski ei läheks. Ma ehk saaks ta kuidagi depressiooniravile (ta ei usalda küll psühholooge), aga sooviks rääkida arstile ilma ema juuresolekuta ka alkoholismist. Nõme on küll tagantselja niimoodi emaga käituda, kuid midagi on vaja teha, muidu läheb järjest hullemaks.

Ette tänades,
(täiskasvanud tütar)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kirjelduse põhjal - lopsakas alkoholism. Alkohoolikul haiguskriitika puudub - enda alkoholihaigeks ei pea ja seetõttu ka ravist midagi kuulda ei taha. Sõltuvuse tõttu otsib ta põhjusi (depressioon, saatus, ...miljon põhjust), et napsi võtta.
Salaja joomine - et keegi teda sellel teemal "tülitama" ei hakkaks.

Alustada perearstist - alkohoolikul ju sadu tervisehäireid, mida vaja ravida ja mille ravi käigus alkoholi võtta ei tohi.

Püüda selgitada talle, et on vajalik Lastele ja Lastelastele! Elusana ja tervena!

Surmahirm ja valusündroomid teevad inimese päevapealt kaineks, karsklaseks, aga
tegutseda on vaja juba varem.

Perearsti aktsepteerib, sellest alustadagi.

Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet