Keskendumisraskused 21.05.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Mida vanemaks ma saan, seda enam tunnen, et minu impulsiivsus ning emotsionaalsus segavad tööd ja koduelu. Lapsepõlvest mäletan, et olin äärmiselt hajameelne, otsustusvõimetu ning püsimatu. Need jooned on püsinud minus siiani. Paraku on need omadused saatuslikuks saanud minu suhtele. Kaaslane on täheldanud, et ma ei mäleta paljusid asju, mis on meil jututeemaks olnud. Vihastan ka tühiste asjade peale. Vihas tekib tahe kuskile ära joosta, teha midagi mõtlematut. Ei mäleta tegevusi, mida kaaslane on planeerinud. Teen tihtilugu asju kiirustades ja valesti. Kui keegi ütleb mulle noomitussõna või kritiseerib, hakkan otsima igasuguseid vabandusi, mis teeks mind niiöelda süüst puhtaks. Kriitikat ei kannata absoluutselt, ei suuda leppida sellega, et maailmas on paremaid ja ilusamaid inimesi kui mina. Iga päev on probleeme sellega, et kogemata lõhun midagi ära, kukutan maha jne. Mulle on ette heidetud palju, et ma ei arvesta teistega ning mõtlen sellele, kuidas vaid minul hea oleks. Absoluutselt! Nii see täpselt ongi... Iga päevaga näen aina rohkem, millised vead on mu sees. Ma teadvustan endale, kuidas on normaalne ja loogiline käituda. Aga tihtipeale ma ei suuda käituda nii, nagu oleks normaalne ja nagu tavaliselt inimesed seda teevad. Näiteks ma tean, et hommikuti ei ole ilus paugutada ustega või segada kohvi nii, et terve maja kajab, ajan ju teised üles. Ma tean seda praegu, et teistega peab arvestama, kuid järgmine hommik on jälle automaatne reaktsioon see, et panen ukse pauguga kinni jne. Kipun minema krampi, kui peab tegema midagi uut või sõitma autoga teel, millel pole enne sõitnud. Kipun jätma meelde kõike negatiivset, kuid positiivne jääb selle varju. Kuidas saaksin need halvad omadused alla suruda, rohkem keskenduda ning olla positiivsem?

Lugupidamisega,

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

A) Enda kujundamine on nagu tippsport:
a) mis segab tippu jõudmist - maksimaalselt kõrvaldada, tegutseda nagu arstimisega (nö haigus kõrvaldada);
b) enda tugevaid-andekaid iseloomuomadusi tugevdada (treenida) ning igapäevaelus kasutada.
Selleks kasutada Päevikut, minu 3E päevikut: Ennistamine e ravi-printsiip igapäevaelus, Ennetamine e profülaktika igapäevaelus, Edendamine e treening igapäevaelus. Seega Päevikus on kolm valdkonda ja nendes valdkondades Ise planeerin ja ise täidan võetud tegemisi.
Enda kujundamine on Nauding, nagu sportlik naudin - pingutan, higi voolab ja süda hõiskab rõõmust. Mida tuumakama eesmärgi täidan, seda suurem RÕÕM, enesekindlus, usk endasse.
B) Enda kujundamine eeldab konkreetset töö- ja puhke režiimi, ning koosmeelt kodustega. Nendele Rõõmsa Meele Pakkumine, Mona-Linda naeratus ja rõõmupuna põskedel - see on kaunis teistele ja eelkõige endale.
C) Iga inimene on parasjagu Jobu (suhtub endasse negatiivselt, kahjustab end mõtte ja sõnaga) - seda me teame ja seda Jobusust on vaja vähendada (3E-tegemistega).
D) Aga iga inimene on ka mingis valdkonnas Andekas või isegi parasjagu Geniaalne - IGAÜKS, seda paraku ei teata. Nüüd tead ja seda valdkonda on vaja endas leida ja edasi arendada, selles valdkonnas endale tulevikurada-töö leida. Talendikas inimene igasuguse tühja tähja peale ei vihastu - see ju tema Andekust ei edenda.
E) Psühho-regulatiivsed harjutused, nende hulka kuulub ka minu Palve (vt otsinguga) oma mitme astmega e sammuga (Lõõgastumine, Tühjenemine, Täitumine, Tühjenemine-Täitumimne ning Palve-Meditatsioon). Palve- mõttevestlus mõne Targaga ja Temalt nõu küsimine; Meditatsioon - mõttevestlus endaga s.o Andekaga ja tema juhiste kuulamine ning siis praktiseerimine.
F) Koosmeel kodustega. Kodused on nagu Jumala-Absoluudi-Taara
Looming, seega suhtlemine nendega olgu selle vääriline.
G) Käitu nagu Andekas, nagu Taara loomingule vääriline!
PS sirvi varasemaid vastuseid.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet