5-HTP ja sertraliin 15.11.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Võtan juba mitu aastat ärevushäire tõttu sertraliini. Praegu 150mg hommikuti, annus on ka suurem olnud.
Kevadel küsisin psühhiaatri käest, kas ma tohin samal ajal (erinevatel põhjustel) katsetada 5HTP kapsleid (5-Hydroxytryptophan on saadud Griffonia taime seemneekstraktist ning väidetavalt suurendab serotoniini tootmist ajus) ning ta vastas jaatavalt.

Nüüd sattusid need mulle uuesti huviorbiiti, kuid kuna seal on juures hoiatus "Antidepressantidega mitte koos tarvitada!", siis tahaks kuulda ka teist arvamust. Saan aru, et koostoimel SSRI grupi antidepressantidega võib tekkida serotoniini sündroom, mis võib olla väga ohtlik.

Kui ma võtan sertraliini, kas ma võin samal ajal võtta 5HTP kapseid? Kui jah, kas ma peaksin arvestama mingite kogustega (üldiselt on soovitatud kuskil 300-500 mg päevas)?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäirete ravi on arstirohi vaid 1/10 tähtsusega, väga tähtis on ka ülejäänud 9/10 - sellest räägin juba aastakümneid. Ei piisa ainult tableti neelamises - harjutusi on vaja teha, eluviisi muuta, ennast tugevdada (vt 3E printsiip).
Üks president korraga, üks ravim korraga - siis tunnetate nö omal nahal ravimi (serotoniini-erguti) toime ja siis saate ka annusega toime plusse tunnetada.
NB Ravim on vaid 1/10 - miks jätate 9/10 kasutamata?
vt varasemaid ärevushäirete valdkonna soovitusi.
Igas murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet