Unehäired 16.06.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen unehäiretega ravimite peal juba aastast 200. Aitasid hästi 25mg. Truxali ja vajadusel 0,5 mg. Xanaxit. Alti ma Xanaxit ei võtnud, kui kiiresti magama jäin. Viis aastat tagasi jäin somatisatsioonihäirete tõttu kõhuvaludesse, millest kahe aasta möödudes antidepressantidega üle sain. Juures oli ka 2mg. Xanaxit ja 4mg. Rivotrli. Truxali kõrvale aga jäi paariks aastaks Lyrica 75mg. Magasin hästi kõik need aastad ja selle aasta veebruaris äkki enam ei toiminud need õhtused, uneks vajalikud ravimid. Ärkasin paari-kolme tunni möödudes ja magama enam ei jäänudki. Siis hakkasin proovima mitmeid erinevaid variante. Jään õhtul umbes pool üksteist ravimita magama, magan umbes 4,5 tundi ja siis silmad suured, nagu öökullil. Võtsin siis 50mg. Truxali ja 1mg. Xanaxit, keerutasin tund aega ja siis veel 4 mg. Rivotrili otsa. Kuna aga mul on ka pidevad peavalud, mis tulevad ja lähevad päeval mitmeid kordi ja õhtul suurenevad, siis enam ravimiteta magama ei saanud jääda, nii et jälle 50 mg. Truxali ja 1mg. Xanaxit. magan umbes 5,5 tundi, aga kuna minu jaoks on seda vähe siis jälle 50mg. Truxali, 1 mg. Xanaxit ja kui pea valutab, siis ka 4 mg. Rivotrili. See võtab vahel peavalu ära. Mul on ka tihti öösel ärgates peavalud, aga selles suhtes olen juba neuroloogile aja saanud augustiks. Nüüd aga juba kaks viimast hommikut see ravimikompott enam ei aita. Ma tean, et olen üle tarbinud ja seepärast proovisingi õhtul ilma magama jääda, et ei tuleks liiga palju ravimeid, aga no alamaganuna on minu elukvaliteet 0. Mulle on tarvis vähemalt 7-8 tundi. Kas ma peaksin hakkama mingit antidepressanti võtma? Ma ei taha neid suuri annuseid ravimeid ju üldse võtta. Vahepeal, kui veel uni hea ja kõhuvalud läinud, harjutasin ennast Xanaxist ära ja 8 kuud sain ilma. Nii ma harjutasin ka antidepressantidest ära, mis kõhuvalu ajaks olid määratud. Rivotrilist harjutasin ka ära. Lõpuks jäigi ainult 50mg. Truxali ja 75 mg. Lyricat, see hoidis ära järgm. päeva kõhu pakitsuse, mis veel peale valude kadumist kaua kestis. Ma teen igasugu asju, et magada saaks. Joon sooja meevett ja vahetult enne magamaminekut kuuma meepiima. Joon ka lahustuvaid magneesiumi tablette...300mg. Võtan õhtul, kui enda ravimeid ei võta, Palderjani tablette humalaga ja veel midagi on seal hulgas. Püüan olla vaatamata Zombilikule olemisele aktiivne liikuja. No mida veel teha? Raamatuid armastan väga lugeda, aga ei jaksa, kududa meeldib, aga ei jaksa. Koristada ja nühkida kodus, vat seda jaksan ja linnas käia ka kuidagi. Aga magada normaalselt ikka ei saa. Selline siis see minu lugu.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleem mitmekihiline.
1) Unehäiretel on oma põhjus(ed) kas:
a) hingeelu tasandil -( hingevalu),
b) psüühilisel tasandil - (midagi olulist on otsustamata, vaimse töö- ja puhkerežiim on ebakõlas, vein, õlu jt nö joogikesed jne),
c) somaatilisel e kehalisel tasandil - (keha on vormist väljas, mõned organsüsteemid vajavad ravi ja tugevdamist,.../Haige keha, haige psüühika asemel olgu - Terves kehas terve psüühika/ ja unehäired) jne),
d) sotsiaalsel tasandil - (palk on ebapiisav, töö-eriala ei sobi minu andekusega, poliitikud ei anna lootust, et sellel sajandil ja minu eluajal elu paremaks läheks mitte ainult Kreekamaal, aga konkreetselt ka Eestimaal, et eestirahvas ei oleks esikohal alko- ja narkosurmadega, pereelu ei ole harmooniline, probleemid laste ja lastelastega jne).
Kui me põhjustega ei tegele, siis arstirohtudega me ju tegeleme ainult sümptomitega, mitte põhjustega.
2) Arstirohud. Olete kasutanud rahusteid (Xanax, Rivotril..), neuroleptikumi (Truxal..) ja antidepressanti. Rahustite osas tekkinud harjumus e. sõltuvus.
3) Seega on vaja
a) korda saada uni, et siis jõuliselt-energiliselt unetuse Põhjuste kõrvaldamisega tegeleda. Siin vajalik koos töö psühhiaatriga, et leida õige rohi (rohud) hingevalu, psüühika ja keha rahastamiseks, une soodustamiseks;
b) rahustite sõltuvusest lahti saada - koostöö psühhiaatriga.
4) Iga tera tervise varasalve on suuresti kasuks - nopi neid terakesi, kasuta igapäevaselt ja Rõõmuga.
5) Inimesel on siin elus kasutada Kolm Tugisammast, et elu tuultes-tormides kindlalt Püsida: Mina, Meie ja Tema (Ideaal, mis ei ole Habemega Tark pilvepiiril vaid Koosmeele-Osaduse-Väljavalituse Idee Minus ja Meis). Selle Idee-Ideaali-Jumaluse-Taara jne tunnetamine algab Lähedaste aitamisest, Meie tunde rakendamisest...
vt ka varasemaid soovitusi.
Võimalusi palju, tegutse.
6) Oleme Väljavalitud (Esivanemate eluvõitluses olnud Võitjate poolel - muidu meid ju ei oleks), et siia Ilmamaale sündisime ja siin elame, järelikult Õnnelikud. Elus - järelikult Õnnelik . Mina, Meie ja Temaga üksmeelel tuleb neid Õnnemägesid meie vaimumaailmas ja meie ümber hooldada.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet