suur vererohk 160/85? stressi situatsiooni mis toimub 02.05.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

minul on ammu alates 14a/vana suur vererohk 160/85 ?Mis toimub minuga stressi situatsioonis? missugune on kaitumine? kuidas reageerin ? kas sellel situatsioonil voin soita autoga?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimesel on nö kaks poolust: vaimne ja kehaline ning need mõjutavad teineteist vastastikku. Teada-tuntud on ütlemine: Terves kehas terve vaim (psüühika) ja veidi vähem on teada nn psühho-somaatiline toime (psüühika seisund mõjutab kehalist). Siit siis praktiline järeldus - mõjutada tuleb keha ja mõjutada tuleb ka psüühikat.
Keha. Regulaarne kehaline aktiivsus viib vererõhu näitajad allapoole. Ponnistamised-tõstmised (jõusaal) ei sobi, sobivad jalutuskäigud, sörk, jooks, jalgratas jt nö vastupidavusalad. Alustada vähesest ja koormust tasa-targu tõsta. Tervislik toitumine, normaalne kehakaal jne.
Vaimne pool. Psühhoregulatsioon, korralik puhkus, A.N.T.S.-le (alkoholism, narkomaania, toksikomaania, suits) ei.
Autoga ikka sõita tohib, aga väikesed otsad käi jala, lifti ei kasuta jne.
Koostöö perearstiga.
Närveerijatel on vererõhk kõrgem, seega - kõik psüühiliselt rahustav tuleb kasuks.
Naerata ja tegutse!
Jüri O.-M. Ennet