Südame kloppimine. 03.02.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Juba mõnda aega (umbes aasta) olen hädas uinumisega. Kui heidan õhtul voodisse ja püüan uinuda hakkab süda nii kõvasi peksma sees ja kõik tuksub, et kuidagi uinuda ei saa. Viis aastat tagasi, peale ema surma oli sama olukord ja väga tugev valu vasakul pool rinnus, et abikaasa viis mind EMO sse, tehti kõik vajalikud uuringud ja kõik oli korras. Perearstile anti veel kiri kaasa, mis uuringud peab veel tegema, ühesõnaga kõik, mis vaja sai tehtud EKG, kilpnääre, koormustest, Eho jpm, kõik oli korras. Siis kirjutas arst antidepressandid mida tarvitasin umbes 1,5 - 2 aastat ja vähensasin aegapidi, siis üritasin need ära jätta, kuid mõne aja möödudes hakkadin uuesi võtma, kuna ägenes see une probleem ja südame kloppimine ja arvasin, et ehk ikka mingi ärevushäirega tegemist. Nüüd siiani olen seda vähemal määral tarvitanud. Kuid unehäired muutuvad aina hullemaks, olen väga väsinud, tahan magada aga kui voodisse lähen, siis uni ei tule süda peksab sees nii kõvasti, et tunnen nagu kogu ihu vappub, nii ma siis vähkren voodis 3-4 tundi ja ikka pean võtma mingit rahustit, et magama jääda. Kuna ma olen nüüd sellega hädas olnud on perearst mulle kirjutanud nii unerohtu ja xsanaksit, et kuidagimoodi hakkama saada. Ärkama pean ma hommiku 6.45 et tööle hakata, kuid sellest uneajast jääb väga väheks, vahepeal arvasin, et ehk ma ei vajagi rohkem und, kui ainult 4-5 tundi. Olen väga kurnatud ja väsinud, päevläbi vaevab mind uni, kuid õhtu und ei ole. Ka rinnus valu annab ennast veidi jälle tunda. Seljal vasakul pool abaluu peal sibiseb kummaliselt, arst ei oska sellele muud öelda, kui närvidest. Olen püüdnud, end nö välja magada laupäeviti ja pühapäeviti. Ma lähen õigel ajal 23.00 voodisse, söön tervislikult, võimlen, ei tarvita alkoholi, ei uimasteid ega võta ka uinuteid ja rahusteid. Iga päev (proovin ikka ilma unerohuta magama jääda), kuid südame kloppimine läheb aina hullemaks ja uinumine ei õnnestu ilma rahustita kuidagi. Ma ei taha, et mul tekiks rohtudest sõltuvus. Pereelu on korras, töötame kodus, abikaasaga. Menopausi probleem peaks olema juba möödunud, umbes 2 aastat. Palun andke nõu, mida ma veel peaks tegema, et sellest olukorrast välja tulla.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Apteegi vabamüügis on Melatoniin - võtta õhtul tund enne und.
2) Vajadusel lisaks AD - Esprital - 15mg õhtul.
3) vt eelnev(ad) vastused - minu raviprintsiip: ristkülik...
4) Kerged-jõukohased kehalised tegemised.
5) Mina teen oma Palve-harjutust kindlasti ka õhtul enne magama heitmist - mõjub suurepäraselt. Teha mõnuga, rõõmuga, rahulikult.
6) Kasutada nö eestpalve printsiipi´:
sirutan...painutan ja (Jüril..) läheb nüüd hästi (soovin harjutust tehes Jürile südamest head).
Sirutan...painutan ja (Maril..) läheb nüüd hästi (soovin harjutust tehes Marile südamest head).
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet