vaimne alaareng 26.09.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas vaimne alaareng on psühhikahäire?Kas vaimne alaareng jääb eluks ajaks külge või ?Kas vaimse alaarengu puhul tehakse täiskasvanutele ka teste ?e

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vaimne alaareng on väga lai mõiste - mõne üksiku vaimse arengu aeglustumine või pidurdumine ja ka praktiliselt enamus psüühikafunktisoonide häiritus.
Harjutamisega inimese nii kehalised kui ka vaimsed võimed on mõjutatavad paremuse suunal, arenguhäirete korral on edenemine aeglasem ehk edenemine vajab tunduvalt enam tööd ja harjutamist.
Inimene peab endaga tegelema (harjutama, arendama) elupuhuselt - kuni kõrge eani, surmani, ka nn alaarenguga inimesed. Vanaemas eas algab organismi taandareng ehk võimete vähenemine. Selle pidurdamiseks on ka vaja harjutada, endaga tegeleda.
Meil kõigil on arengutesk vähem või rohkem ruumi ja kui me seda kasutanud ei ole, ka siis oleme olemuslikult väikese arenguvaegusega (kasutamata võimalustega).
Haiguslikud häired ilmnevad lapseeas ja nooruses ja seal annab nõu eriarst.
Teste on sadu, aga test ei tee veel olukorda paremaks. Inimelu on praktiline ja neid praktilise elu vajadusi tulebki kujundada, arendada, täiustada.
Koostöö arstiga!
Head ja rõõmsameelset harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet