Kas mul on depressioon ja kas ma peaksin abi otsima? 25.04.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, mul selline mure, et kas mul on depressioon? Ma olen enamikust ajast halvas tujus, masetsen, sõpradega ma enam eriti ei suhtle, kõik ajab ülikergelt närvi, järsud nutuhood, lõikumine, ülimadal enesehinnang, pidevad enesetapumõtted/planeerimine, isegi paar ebaõnnestunud katset on. Kas ma peaksin abi otsima?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimesel on teatud kogumik-seltskond vajadusi ning teine kogumik-seltskond võimalusi nende vajaduste realiseerimiseks. Kui need vajadused on endale selged ning nüüd suuresti rahuldatud või rahuldamise teekond-plaan on küllaltki täpselt teada, siis on inimene optimistlik, rõõmsameelne ja suure õpi- ning töövõimega.
Mis siit siis selgub?
1) Eesmärgid- soovid olgu selged - nagu sportlasel (treenin seda ja sedaviisi, et saavutada areng, parem võistlusvõime), nagu põllumehel (mida külvan, kuidas kasvatan, millal lõikan saaki, kuidas saaki kasutan..), nii ka sinul olgu eesmärgid ning soovid reaalsed ning selged.
Üheks suurimaks depressiooni põhjuseks ongi teadmatus ja otsustamatus - reaalsete eesmärkide-soovide osas.
2) Eesmärkide saavutamine vajab kehalist ja vaimset energiat ning jõudu. Siin aitab ennemuistne tarkus: Tervemas kehas on tervem vaim ning suurem enesekindlus, suurem tegutsemisrõõm.
Seega - kehaline aktiivsus (maandab ka liigsed pinged) ning korralik puhkus (une arvelt ei võta).
3) Räägi oma probleemidest-muredest Emale-Isale - ühiselt saab häid lahendeid. Vajadusel psühhiaatri vastuvõtule.
4) Tee minu Palve-Meditatsiooni esimest sammu (mina teen seda P-M- harjutust üle viie viisaastaku, iga päev! ja mõjub väga hästi!). Mõjub sinulegi väga hästi.
5) Tänapäeva noortel on paljudel muresid (nad naeratavad ja ei näita seda teistele ning meie seetõttu ei oska arvatagi, et na murelikud on). Ja ikkagi - naerata. Mona-Linda naeratus aitab, sellel on kindel toime meeleolu paranemiseks.
Oled tubli.
Igast murest saab üle!
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet