Antidepressantide kuuri lõpetamine 09.12.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Võtsin Paroxetin 40 mg antidepressante ärevushäirete raviks natuke üle pooleteise aasta. Üks hetk otsustasin omal käel nende võtmise lõpetada. See oli nüüd juba paar kuud tagasi. Nüüd on olukord nii, et mu ärevushäirete sümptomid on suuremad kui varem enne rohtude võtmist. Käed värisevad vahel isegi kinopileti ulatamisel teenindajale enne kinosaali pöördumist. Ja muudes sotsiaalsetes situatsioonides tuleb ette sama, lisaks veel südame puperdamist ja punastamsit. Mulle on öeldud arstide poolt, et asi on ainult mõtlemises kinni ja peaksin, kuidagi mõtted mujale saama ja ennast seesugustes olukordades vabamalt tundma. Kuid ma ei saa sellega hakkama. Need hood tulevad nii tugevalt peale ja ei oska nendest muud moodi lahti saada, kui ainult lahkuda säärastest sotsiaalsetest situatsioonidest ja minema omaette rahunema, siis tõmbuvad sümptomid tagasi.
Küsimus siis seesugune: Kas need hood vaibuvad iseenesest mingi aja möödudes, sest varem mul nii suurt probleemi nendega polnud ? Nüüd aga on need hood muutunud väga ebameeldivateks.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Organismis (ajurakkudes) on retseptorid olemas, mis reageerivad AD-le (ka paroxetin). Seega - nö tavatöö olukorras saab organism selle AD aine (aine analoogi) organismist endast.
Kui me oleme kestvalt AD-d võtnud, siis need organismi (ajurakkude) enda "ravimi" sünteesid on muutunud "laisaks" - kõik aine vajalik kogus tuleb apteegist, milleks siis ise sünteesida ja tegutseda.
Eelnevast järeldub, et kasutada tuleb seda minu ristkülik diagonaaliga raviprintsiipi. (vt. varasemad soovitused).
Kui harjutusi ei tee, siis ka AD ärajätmine pikkamisi, rahulikult.

Iseenesest ei muutu siin maailmas midagi - vt eelnev ja lisaks iga muudatus tervislike eluviiside suunas, psühho-regulatsiooni harjutuste suunal tuleb kasuks.
Võimalusi palju, ainult tabletiga - jääb tulemus ebakindlaks, ebapüsivaks.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet