Piirialast tüüpi isiksushäire 02.10.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olles uurinud isiksushäirete kohta, olen üpris kindel, et mul on piirialast tüüpi isiksushäire. Olen väga emotsionaalne, kardan üksindust ja emotsionaalselt ebastabiilne. Kõik asjad peale enesevigastamise, suitsiidikatsete ja äärmuslike katsetega hülgamist vältida, peavad minu puhul paika. St ühel päeval tunnen, et olen armastatud ja hoitud, teisel hetkel tunnen, et mu sõbrad ei panusta sõprussuhetesse minuga piisavalt ja ei hooli minust ega vaja mind. Esialgu mõtlesin, et tegemist on lihtsalt minu iseloomuga, ent lugedes selle isiksushäire kohta näib, et mul on hoopis tõepoolest isiksushäire. See teeb mind muidugi kurvaks, tahaks ju terve olla ja mitte teistmoodi. Samuti selle isiksushäire kohta youtube'ist videosid vaadates tundub olukord üsna kurb olevat, igas videos öeldakse, et see on tõsine haigus.

Siit minu küsimused - kas minu puhul võib tegemist olla isiksushäirega ning mis hetkest muutub lihtsalt iseloom isiksushäireks? Mind sellesmõttes häirib see asi küll, sest tahaks ju emotsionaalset stabiilsust ja tahaks et tunneksin ikka kogu aeg et mind armastatakse jne.
Ja kas neid isiksushäirest tulenevaid raskusi on võimalik ka kergendada, nendega nii toime tulla, et need elu ei sega? See negativism tihti peale tekitab minus tunde, et ma ei täida oma unistusi, praegusel hetkel olen valmis nt ülikoolist lahkuma sest ei leia sel enam mõtet, pean end ebatäielikuks inimeseks.
Rohtude abi ma kasutada ei soovi, ei usu neisse. Pigem tahaks teada mingeid alternatiiivseid variante. Kas mediteerimised, erinevad hiina meditsiini ja muud energiaharjutused ja sellised vaimsed asjad võivad aidata? Ja kui inimene suudab ise endaga tööd tehes enda emotsioone kontrollida ja "programmeerida " end positiivseks, kas minul oleks isiksushäirega see smaa võimalus? Juhul kui minu puhul sellega tegemist on. Lootus on, et siiski ei ole. Tahaks ikkagi elad täisväärtuslikku elu, antud juhul sellised mustrid minus segavad mind.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

a) Igale inimesele on Esivanemate poolt kaasa antud teatud Isiksuse muster (noodivõti ja taktimõõt, milles ta seda elu tunnetab ning kuidas tegutseb). Kui see Isiksus satub ühte keskkonda, siis need omadused võivad olla väga-väga positiivsed, muus keskkonnas võib olla ka negatiivne märk.
b) Kui nüüd keskkonda eriti muuta-valida ei saa, siis tuleb muuta enda isiksuse tunnustähti. Kui me enda elusihte (töövanker, lapsevanker jms) täpselt teame, siis saameka oluliste (vajalikumate) iseloomuomatuste koolitamise-kasvatamisega tegeleda, treenida, kujundada. Mänguliselt ja rõõmuga.
c) Kui sisepinged ikkagi suured ja asjad-olud tekitavad liigseid sisepingeid, häirib suhtlemist inimestega jms - siis ikkagi psühhiaatri jutule. Psühhiaatri jutule soovitan ikka minna - saate konkreetseid soovitusi edaspidiseks.
d) Psühhoregulatsioon (vt minu Palve-Meditatsiooni harjutus), yoga (hingamisharjutusi ei soovita), AT (autogeenne treening).
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet