Lapse enese vigastamine 06.06.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minul on mure kuue aastase poja pärast. Nimelt on ta üsna kergesti solvuv ja ärrituv. Tal peab kõik väga hästi välja tulema, ühesõnaga on ta enese suhtes väga nõudlik. Kusjuures oma teadmistelt on ta eakaaslastest üsna palju ees. Kuid tema veidike nõrgemaks kohaks on füüsis. Ta ei ole just kõige kiirem jooksja, hüppaja jne ( laps on täiesti normaalkaalus ). Põhiprobleemiks on see, et oma viha, solvumist, ärritumist elab ta välja iseendale haiget tehes, eriti peale, kas käega lüües või pead millegi vastu lüües. Oleme küll püüdnud seletada, et igaühel on omad oskused, ühed on teadmistes tublid, teised jälle spordis, aga tema ikka ei oska kaotada. Nüüd vanemas lasteaia rühmas, kus poisid juba eriti armastavad õues joosta ja muid sportmänge mängida, on asi päris halb. Olgu veel öeldud, et see pea löömine on olnud tal mingil määral juba lausa käputamise ajast saati. See viha lööb välja ka teistes kohtades, lauamänge mängides, kus
paratamatult on kaotajaid jne. Olen püüdnud küll igati seletada ja viimasel ajal veidi ka ähvardade, et kui ta nii edasi teeb, pean ta varsti arsti juurde viima ja ise ära tulema, siis ta muidugi lubab, et enam ei tee, aga seda kuni järgmise korrani. Ma saan aru, et see on tal juba refleks, ta juba automaatselt reageerib nii. Muidu on tegu igati terve, tubli ja targa lapsega. Aga ma ei suuda enam kuulda ega taluda seda, kuidas ta endale haiget teeb.

Tänud vastamast, jään ootama.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Meelepärane kehaline aktiivsus on alati kasuks, seda praktiseerida. Korralik puhkus-uni on liigse ärritumise puhul väga kasulik. Rahulik käitumine ja lapse kiitmine on kasuks.

Kindlasti võtta ühendust lastepsühhiaatriga, seal selgub ka arstirohu vajadus või ei, saab selgust sellele pidurdamatule käitumisele.
Lastepsühhiaatri jutule.

Abistamise võimalusi palju, leiate lahenduse.
Ja veel - kehaline tublidus edeneb kehalist aktiivsust rakendades. Ja järjekindlust. Siis tuleb ka psüühiline enesekindlus, usk endasse. Arvestada lapse huvialasid, sportlikku suundumust (pallimäng, jalgratas,...jne. individuaal- või kambaga-meeskonnaga).
Teie eeskuju on suuresti kasuks.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet