manipuleerimine ja haiglane kontroll 15.02.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Oleme mehega koos elanud ca 1,5aastat. Kokku kolisime kiirelt, tema tuli minu juurde. Tal on eelnevalt purunenud abielu ja sealt 1 laps. Mul eelnevatest kooseludest 3 last. Mees tegi ettepaneku saada ka ühine laps. Arutasime plussid ja miinused, mis see endaga kaasa toob. Üsna pea jäingi lapseootele. Esialgu loomulikult probleeme polnud. Mees käis kooselu algul paar kuud soomes tööl, kuid siis sai töö otsa. Mina selles probleemi ei näinud, ja ei olnud muret ka mehega, kuid mu sugulased olid mures. (mul eelnevalt oli suhe, kus mees mind majanduslikult ära kasutas) ja kui mehele rääkisin, et kõik muretsevad, suutis ta hoopis mind oma lähedastega tülli ajada. Nii need mured kogunema hakkasid. Edaspidi hakkas ta iga mu tegevust ja käimist haiglaselt kontrollima. Ema ja teiste pereliikmetega leppisin paari kuu möödudes taas ära, sest ei pidanud seda õigeks, et "tühjast" nii suur tüli tehti. Mees läks taas soome tööle ja kontroll minu üle kasvas. Iga päev pidin kindlal kellaajal kodus arvuti juures valmis olema, et temaga suhelda. Kõik mu sugulaste juures sünnipäevadel käimised lõppesid minu nutmisega, kuna mees pidevalt helistas ja kontrollis, et kellega olen ja kui kaua ja üldse miks ma läksin, et tema peab tööl olema ja mina lõbutsen. Koju tulles oli justkui nagu kõik korras. Ta ei olnud kuidagi halvasti käitunud enda arust. Kui üritasin asju lahendada ja probleemi tõstatasin, läks mees lihtsalt minema. Sama juhtus ka siis, kui tema kohta midagi halvasti öeldi või kui tema arvamusega ei nõustutud. Niimoodi edasi-tagasi on ta käinud juba nii mitu korda, et ma enam ise ka ei jõua kokku lugeda. Olin veel rase, kui ta mööda põldu minema jooksis mu eest, öösel ja võõras kohas. Loomulikult olin mures ta pärast ja anusin, et ta tagasi tuleks. Aegajalt tuli ta töölt kokkulepitust varem koju. kord juhtus nii, et helistas, et on juba laevas ja 2 tunni pärast tallinnas. minul oli sadamasse 1,5tundi sõitu. samal ajal oli lepitud kokku mu autoremont. lükkasin selle edasi ja sõitsin mehele järgi. autos hakkas nõudma, et me tema ema juurde läheksime ja ei saanudki aru, et pean auto remonti viima. Ta astus Raplas ristmiku peal autost hoo pealt välja. helistasin, vastates ütles vaid, et nägemist.. ja see oli ka esimene kord kui talle järgi ei läinud. Hiljem heitis ta mulle kogu aeg ette, et mina viskasin ta autost välja ja ajasin minema. Neid asju on vahepeal palju toimunud. Ka armukadedust. Ta on kõigi peale armukade, ja arvab et mul on iga inimesega mingi eelnev armusuhe olnud ja on veendunud, et mul on praegugi keegi teine ka. (loomulikult seda pole) Kõige selle juures on tema lööklauseks: KUI sa tahad minuga kos olla, siis sa teed nii! ja siis laob tingimused letti. Ilmselt olen ise ka asja nii kaugele lasknud minna. Praeguseks hetkeks oleme lahus olnuid nädala. mul enam närv ei pidanud vastu ja viskasin ta välja. Kui avastasin, et osa minu asju sai tema kätte ja 2 tema kotti jäid veel siia, püüdsin temaga kontakti saada. Helistasin, helistasin veel, ja veel.. vahepeal vastas, pool lauset sai rääkida, viskas toru ära ja lülitas telefoni välja. asi lõppes sellega, et ta kutsus minule politsei, väites, et ma ahistan teda ja segan ta pereelu. politseiga leppisime siis kokku aja, millal mees asjade järgi tuleb. Läks mõni päev mööda, ja ta otsis taas kontakti. Tahtis lapsi näha. Lubasin. Kuna tal polnud öömaja mujalt võtta (siinkandis tuttavaid pole) siis lubasin tal öö siin teises toas veeta. Asi läks sedasi, et ta üritas mulle läheneda, tuli kaissu ja pani käe ümber. ma ei lasknud ja läksin teise tuppa. pisut aega hiljem tuli ja ajas mu üles. tahtis minna välja "värsket õhku hingama" kell oli siis pool 1 öösel. mulle tundus see kahtlane ja küsisin, et miks rõdul ei hinga ja kuhu ta minna plaanib keset ööd. siis seletas, et ega ta poleks midagi öelnudki, oleks kuskilt kaugelt sõnumi saatnud ja oleks lihtsam kui teda enam üldse olemas poleks (oma asjad oleks ta minu juurde jätnud). suutsin ta kuidagi ümber rääkida ja saatsin ta ära magama. (manipuleeris ilmselt minuga?) järgmisel päeval läks ta ära. nüüd üks päev hiljem saatsi hommikul sõnumi ja soovis head sõbrapäeva. ma ei vastanud sõnumile. hiljem ta helistas ja küsis kas sain sõnumi kätte. (otsis taas kontakti) tuletasin talle meelde, et ta lubas enam mitte helistada selliste asjadega, solvus ja katkestas kõne. Proovisin siis helistada ta emale, kuna olen mehe vaimse tervise pärast tõsiselt mures. (ütlesin seda talle endale ka, et ta vajaks nõustamist ja spetsialisti abi, siis naeris mu välja) Ema kõnele ei vastanud, küll aga helistas kohe mees, et miks ma tema emale helistan (ilmselt sai telefoni tema kätte ja katkestas mu kõne) ja ähvardas, et kui ma ta emale midagi räägin, siis ta sööb purgitäie tablette! (manpuleerimine taas?) Kokkuvõtteks, sõitsin täna ta ema juurde, ta ise ka seal. Tema emaga ma asjast ei saanudki rääkida, kuna ei lastud. küll aga sain kokkuleppele, et ta peab abi otsima ja et ta lõpetab sellise sisuga sõnumid ja kõnd, kus kurdab või armastust avaldab. (appi, seda kirjutades tundub asi ikka väga hull ja siin ilmselt ei saagi kõike räägitud) Mis sorti häirega võiks mu mehel tegemist olla ja kuidas saada abi. Psühholoog/psühhiaater? Kas ta peaks sinna minema üksi, või oleks vaja paarinõustamist vms? Ma lihtsalt tunnen, kuidas ma enam ei suuda kuidagi toime tulla. koos temaga elades ei ole rahu ja ilma temata ta ka ei jäta mind rahule. Samas ei välista ma ka võimalust, et kui ta oma probleemi lahendatud saab, et meil võiks siis veel ka ühist tulevikku olla.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Alkoholist te juttu ei tee - alkohoolikutel on armukadus üheks oluliseks haiguse tunnuseks. Kui viinaviga, siis jutt ei aita - ravi aitab, absoluutne karskus aitab.
2) Isiksusehäire. Isiksusehäire (teatud käitumismuster) on inimesel alates noorukieast ja selle kohta oskavad tema omaksed-lähedased selgust anda. Siia kuuluks ka nö manipulaator, "ärakasutaja".
3) Psüühikahäire. See häire võib tekkida/avalduda 25...35 eluaastail.
Tarkust saate ka tema eelnevalt abikaasalt.
Järeldus:
a) - tema suguseltsi abiga on vajalik arstlik kontroll ja arstiabi temale;
b) - teie peate kindlalt enda väärikuse-normatiivid paika panema. Teie ei ole ju tema omand, kooselu on suhe;
c) - vajadusel tuleb elukohajärgse sotsiaal-töötaja, lastekaitse-töötaja abi küsida.

Kindlameelselt koos suguseltsiga tegutseda (ka mehepoolse suguseltsiga).
Kannatlikkust ja kindlameelsust,
Jüri O.-M. Ennet